GüncelTeknoloji

Yerli Otomobilde Son Durum Nedir? Ne Zaman Üretilecek?

Son günlere damgasını vuran yerli otomobil, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın verdiği demeçte de değindiği gibi yakın tarihte üretime başlanması öngörülmektedir. Bu konuda hükümetin olumlu girişimleri olmasının yanı sıra, sivil kuruluşların da katkıları bulunmaktadır. Gemlik’te otomobil fabrikasının temel atma törenlerinde verilen bu demeçte yerli otomobilin yakın bir gelecekte hayatımıza gireceğinin açık bir göstergesidir. Yaşanan Covid 19 salgını, ülkemizde olduğu gibi tüm dünya piyasalarını da olumsuz yönde etkilemiştir. Tüm dünya ekonomik faaliyetlerinde küçülmeye giderken, hükümet, yerli otomobilin seri üretim aşamalarında hız kesmeyecektir.

Yerli Otomobilin Özellikleri

Yerli otomobil TOGG, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da merakla beklediği ve çok sayıda alıcı bulmaya hazır otomobillerinden. Elektrikli çalışma prensipleri ve otomatik kullanımı ile hem ekonomik hem de rahat araçlardan biridir. Kullanım rahatlığı sağlayacak pek çok özelliği de bünyesinde barındıran TOGG, Türk sermayesi ve mühendislerinin eseridir. Dışa bağımlılığı azaltmanın yanı sıra, ihracat bakımından yüksek satış hâsılatları beklenen TOGG, şık dizaynı ile de göz dolduran araçların başında gelmektedir. Kısmi olarak ta otonom sürüş özelliğine sahip olan araçta pek çok özellik yer alır. Otomatik park etme özelliği, araç içi bakım zamanını bildirme, trafikte kendi kendine durma özellikleri gibi. Bakım zamanı geldiğinde hatta en yakın servis istasyonuna da aracın gitme özelliği bulunmaktadır. Yakıt tasarrufu ve çevreci yaklaşımları da TOGG tercih edilme özellikleridir.

Akıllı Çözümler Sunulması

Yerli otomobilin yukarda bahis geçen özelliklerinin yanı sıra günlük yaşamı kolaylaştıran çok sayıda özelliği de bulunmaktadır. Yapay zekâ kullanımı ile aracın, pek çok işi sürücüsüz yapabilmesi gibi. Kontrol ikazlarını vermesi, park özellikleri, yolda tümsek ve tünel gibi yerlerin bulunması halinde sürücüyü uyarması gibi… Yerli otomobilin ev aletlerini de yönlendirmesi söz konusudur. Yerli otomobil, uzaktan evdeki çamaşır ya da bulaşık makinesine bağlanabilme özeliğine de sahiptir. Bu sayede araç sahibinin araba kullanırken evdeki beyaz eşyalarını da rahatlıkla kontrol altına alması sağlanmış olacaktır. 2021 fabrika üretimi olacak yerli otomobilin 2022 yılında satışa çıkması hedeflenmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı