SağlıkTeknoloji

Ülkemizde Ve Dünyada Solunum Cihazı Üreten Firmalar

Solunum cihazları akciğerin kendisine ait görevini yerine getiremediği zaman kullanılır. Mekanik bir özelliğe sahip olan vantilatör hastanın solunum ihtiyacı ile desteklenir. Diğer bir ismi ise suni solunum cihazıdır. Solunum cihazları, hava ve oksijenin karışımı ile çalışıyor. Oda sıcaklığında bulunan bir solunum cihazının oksijen oranı yüzde 20’dir. Covid 19 hastalığının gündemde olduğu bu anlarda solunum cihazına ihtiyaç duyuluyor. Solunum cihazları sadece  ameliyat sırasında kullanılmıyor. Vantilatör hastanın akciğerlerine ihtiyacı olan oksijeni olabildiğince depolar. Vantilatörün ayarını yapan kişiler hemşireler ve doktorlardır. Makine herhangi bir şekilde arızalanır ise mutlaka kısa sürede tamir edilmelidir.

Solunum Cihazlarının Pratik Faydaları

Kronik açıdan solunum yetmezliği yaşayan kişilerin kısa sürede iyileşebilmeleri önemlidir. Nörömüskiler tipli hastalıklarda, solunum borusunun orta kısmından delik açılıyor. Cihazın yararlı olup olmadığı konusunda doktorlar her daim test yapıyorlar. Çünkü tıp etiği gereği hastaya zarar verme ilkesi önemlidir. Hastalar gece vaktinde, gündüz vaktine oranla nefes alıp vermekte daha fazla güçlük çekiyorlar. Bu nedenle de solunum cihazları en fazla gece çalıştırılıyor. Bpap isimli cihaz, hasta nefes darlığı çektiği andan itibaren devreye girer. Örneğin bir Als hastası solunum cihazı sayesinde evinde tedavi görür. Devlet hastaya tedavi için yardımcı oluyor.

Solunum Cihazının İşlevi Nedir?

Solunum cihazlarının kullanım alanlarına baktığımızda oldukça çeşitlidir. Ambulanslar, hastaneler ve evlerde kullanılır. Hiçbir şekilde nefes alamayan koah hastası cihaz sayesinde yaşamını sürdürüyor. Bu tarz cihazların kendisine ait özellikleri bulunuyor. Mekanik vantiletör, nebülizatör, Bpap şeklinde birçok özelliği sıralanabilir.

Akciğerler gün içerisinde doğru bir düzende nefes alıp vermeyi sağlar. Eğer akciğerlere yeteri kadar oksijen gidemezse bu durum beynimizdeki merkezi sinir sistemimize dahi zarar verebiliyor. Çünkü solunum sayesinde beynin ön merkezinde yer alan prefrontal korteks aktive olur ve bu sayede günlük yaşamımızı sürdürebiliriz. Solunum hayat demektir ve sağlık için kullanılmalıdır.

Cihazların fiyat aralıkları farklılık gösteriyor. Çünkü cihazların büyük ve küçük modelleri vardır. Hastalık çeşidine göre farklı solunum cihazları satın alınabilir. Cihazların günlük bakımları bilirkişi tarafından yaptırılmalıdır. Çünkü herhangi bir şekilde cihaz bozulur ise bu durum hastanın yaşamını sonlandırabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı