GüncelSağlıkYaşam

Türkiye’de Hastanelerde Doluluk Oranı Nedir?

Türkiye’de hastanelerde doluluk oranları son veriler ışığında %36.3 olarak seyretmektedir. Büyük şehirlerde bu oran daha da değişkenlik gösterir. İstatistikleri yukarı çeken de büyük şehirlerdeki hasta yataklarındaki doluluk oranıdır. İstanbul’da %59.5’tur.Yakın geçmişte yaşanan ve hala etkileri devam eden korona virüs salgını süresince hastanelerin doluluk oranları her zaman merak konusu olmuştur.

Tam kapasitesini doldurmayan bu hastaneler, gelen hastalara da en verimli hizmeti sunmaktadır. İstanbul gibi büyük bir şehirde bile yarı kapasite doluluk oranı ile çalışan bu hastaneler, hastalar için en büyük güvencedir. En çok korona virüs vakalarının görüldüğü iller içerisinde başı çeken, İstanbul’daki yatak doluluk oranı son derece başarılı bir tablo çizmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın Uygulamaları

Sağlık Bakanlığı’nın salgın hastalıklar öncesinde aldığı tedbirler, bugün olumlu yönde sonuçlar vermiştir. Yurdun dört bir yanına yapılan hastane sayısındaki artış ta bu günler için son derece önem taşımıştır. Yapıldığı günden bu yana övgülerin yanında çeşitli eleştirilere de neden olan şehir hastaneleri de korona virüs günlerinde büyük bir açığı karşılamıştır.

Yoğun bakım hasta yatak doluluk oranlarında da sıkıntı yaşamayan ülkemizde, gelen hastalar geri çevrilmeden tedavi görme şansına sahiptir. Türkiye genelinde %60’larda olan yoğun bakım oranı dünya ile mukayese edildiği takdirde olumlu yönde bir fark olduğu gözlemlenecektir. Bu konuda salgın öncesinde gerekli ilaç ve yatak temini ve solunum cihazı tedarikinin de yapılmış olmasının önemi büyüktür.

Dünya İle Mukayese Edildiğinde

Salgının ortaya çıktığı günden bu yana dünya ile mukayese edildiği takdirde Türkiye’nin bu salgını idare etmedeki başarısı meydandadır. Özellikle, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin yaşadığı tablolar son derece ürkütücü boyuttadır. Diğer hastalıkları nedeni ile hastanelere alınmayan hastalar, pek çok Avrupa ülkesinde olumsuz yorumlara sebep olmaktadır.

Ülkemizde yapılan müdahalede ve erken tanı konusundaki başarılı girişimler, yoğun bakıma girecek olan hastaların sayısında düşüşe neden olmaktadır. Hastalar, diğer ülkeler kadar yüksek oranda solunum cihazına bağlanmadan kliniklerde tedavileri neticesinde taburcu olmaktadır. Korona virüs dışında rahatsızlığı olanlar da bu sayede rahatlıkla hastanelerde geri çevrilmeden detaylı şekilde tedavileri yapılacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı