GüncelSağlıkYaşam

Türkiye Covid – 19 Tedbirleri İle Ön Plana Çıktı

Hepimizin bildiği gibi Dünya şu sıralar Covid-19 pandesimiyle savaşıyor. Bu pandemiye karşı her ülke kendi tedbirlerini almaktadır. Türkiye’de bu önlemleri erken alan ülkeler arasında yer almaktadır. Covid – 19 pandemisine karşı ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 10 Mart tarihinden beri birçok tedbir alınmıştır.

Bu tedbirlerin en başında okulların online eğitime dönüştürülmesi bulunuyor. İlkokul, lise ve üniversite öğrencileri eğitimlerini bir hafta aranın ardından 16 Mart 2020 tarihi itibariyle internet üzerinden devam ettirmeye başladılar.

Sosyal Mesafeyi Koruyacak Tedbirler Alındı

Sosyal mesafenin korunması ve etkileşimin minimuma indirilmesi açısından cafeler ve restaurantlar kapatıldı. Bu karardan yaklaşık bir hafta kadar sonra alışveriş merkezleri de kapatılarak tüm ülkede bu pandemiye karşı bir savaş başladı.

Sonrasında şehirlerarası ulaşımlara kısıtlama getirildi ve otobüs, gemi seferleri iptal edildi. Aynı zamanda uçak seferlerine de kısıtlamalar geldi.

Bir sonraki adım ise hafta sonları ve resmi tatillerde ilan edilen sokağa çıkma yasağı uygulamasıydı. Bu sayede insanların etkileşimi minimuma indirildi ve pandeminin önüne geçmek için büyük bir adım atılmış oldu.

Bu tedbirlerin dışında birçok devlet kurumu ve özel şirket evden çalışma kararı alarak çalışanlarını koruma altına aldı. Türkiye tarafından alınan en büyük tedbirlerden biri de vatandaşlara yapılan ‘ Evde Kal’ çağrısı idi. Zorunlu olmadıkça evden çıkmamak bu pandemiye karşı alınan en büyük tedbirlerden bir tanesiydi.

Covid – 19 Belirtileri Nelerdir?

Covid – 19 pandemisi hakkında birçok kişinin aklına takılan en büyük sorulardan bir tanesi de bu hastalığın belirtilerinin ne olduğudur. Vücuttaki kuluçka süresi 14 gün olan bu virüsün her vücutta gösterdiği belirtiler farklıdır. Ancak sıklıkla görülen belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Yorgunluk
  • Nefes almada zorlanma (ağır vakalarda)
  • Bulantı
  • Kusma

Genel olarak bu belirtilerle ortaya çıkan hastalığın belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kronik hastalığı olan, sigara içen ve 65 yaş üstü bireyler için büyük tehlike arz eden bu salgından korunmak için sosyal mesafeyi korumak, mecbur kalmadıkça evden çıkmamak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı