DiplomasiGüncelPolitikaSağlık

Türkiye Covid 19 Maske Yardımlarını Dünyaya Göndermeye Devam Ediyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kıs sürede tüm dünyada pandemi haline gelen koronavirüs salgınında tıbbi malzeme ihtiyacı gün geçtikçe büyük önem kazanıyor. Birçok ülke artan pozitif vaka sayısı ve koronavirüs kaynaklı ölümler sebebi ile sağlık sistemi ve sağlık çalışanlarına yetersiz kalıyor. Tıbbi malzeme ihtiyacında en fazla talep ise tek kullanımlık ve yüksek koruyucu sağlayan maskelerde oluyor. Sadece salık çalışanlarının değil, virüsten korunmak isteyen vatandaşların da kullanması gereken maskelerin teminatı gün geçtikçe zorlaşıyor. Türkiye ise erken koronavirüs önlemleri ve ülke içerisindeki yerel maske üretim destekleri ile sadece Türkiye’nin değil, maske yardımı isteyen diğer ülkelere de destek gönderiyor.

34 Ülkeye Maske Gönderildi

Koronavirüsle mücadele sürecinde yabancı ülkelere yapılan tıbbı malzeme ihtiyacı kapsamında şu ana kadar resmi kaynaklardan açıklanan verilere göre Türkiye’ye 104 ülkeden maske yardım talebi gönderildi. Türkiye geçe hafta açıkladığı verilere göre 34 ülkeye maske yardımı için olumlu dönüş yapıldı. Bunun yanı sıra Çin’in koronavirüsle mücadelesinde ilk yardım gönderen ülke de Türkiye olurken Avrupa ülkelerine giden ilk tıbbı yardımlardan Türkiye’den yola çıkmıştı. İspanya ve İtalya’ya 450 bin adet maske yardımı gönderen Türkiye aynı zamanda 116 adet solunum cihazını da özel izinle İspanya’ya göndermişti.

Türkiye’nin Yardım Gönderdiği Ülkeler Hangileri?

Koronavirüsle mücadelede önemli bir savaş veren Türkiye’de meslek liselerinden, giyim markalarına kadar pek çok kurum ve kuruluş tıbbi maske yapımı için çalışıyor ve hükümet tarafından destekleniyor. Ülke içinde ücretsiz dağıtılan maskeler yurt ışındaki ülkelerden ise şunlara gönderildi: Balkan ülkelerinde Bosna Hersek Bulgaristan, Kosova, Sırbistan ve Kuzey Makedonya. Doğuda yer alan komşularımızdan; İran’a 78 bin adet tek kullanımlık maske, 4 bin adet ise N95 maske, Irak’a 30 bin maske, Gürcistan ve Azerbaycan’a tek kullanımlık maske gönderildi. Bunun yanı sıra son olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne maske ve tıbbi cihaz yardımı yapıldı. Türkiye, birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra salgının arttığı Afrika ülkelerine de maske yardımları için harekete geçiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı