KültürÖrf-Adet-GelenekTürk Mutfağı

Türk Mutfağında Öne Çıkan Bölgesel Tat ve Yemekler Neler?

Türk mutfağında öne çıkan yabancı mutfaklara nazaran üstün kılan çok farklı lezzetler bulunmaktadır. Türk Mutfağında ekşi, acı ve pek çok baharat aynı anda yemeklerde kullanılmaktadır. Kişniş, kimyon, pul biber, nane fıstık gibi farklı baharatlar, yemeklere ayrı bir lezzet katacaktır. Son dönem Türk Mutfağı kadar bugün unutulmuş çok sayıda yemek türü de Osmanlı Mutfağında yer almakta idi.

Saray Mutfağı diye nitelendirilen bu lezzetler özellikle büyük lokantalarda sunulan lezzetler arasındadır. Orta Asya Kültürü’nden beri süregelen et yemekleri, Saray Mutfağında da yerini bulmuştur. Ufak değişiklikler ile yapılan bu yemekler de bazı karakteristik özellikler hâkim olmakta idi. Kuru üzüm, incir gibi kurutulmuş meyveler ile yapılan et yemekleri oldukça göze çarpan lezzetler arasındadır. Şerbetler de hemen her yemeğin yanında sunulan lezzetli içeceklerdir. Demirhindi ve meyan kökü şerbeti gibidir.

İstanbul Mutfağının Güzellikleri

İstanbul Mutfağı, Saray Mutfağının da etkisinde kalarak bugünkü haline ulaşmıştır. Pilavlar arasında Sultan Reşat Pilavı, yaprak sarmaları, zeytinyağlı yemekler ve bakla ile yapılan fava ilk sırada gelmektedir. Rum ve Ermenilerin de Osmanlı içerisinde önemli bir yeri bulunmakta idi. İstanbul yemek kültürüne türlü meze çeşitleri ile katkıları bulunmuştur.

Lüfer pilavı, balık çorbası, lakerda İstanbul’a özgü lezzetler arasındadır. Su muhallebisi de en bilinen tatlıları arasındadır. Boza, tarihsel geçmişi Orta Asya’ya kadar uzansa da Makedonya Türkleri tarafından ilk İstanbul’a getirilen içecekler arasındadır. Semti ile özdeşleşen Vefa Bozası, bunun güzel bir örneğidir.

Anadolu’nun Lezzetleri

Ege Bölgesi, Karadeniz ve Güney Anadolu Mutfağı eşsiz lezzetler ile doludur. Ege Bölgesi’nde yöresel otlar ile yapılan yemekler son derece lezzetlidir. Kabak çiçeği dolması, zeytinyağlı kabak ve hamur yemekleri arasında pişi tercih edilen tatlar arasındadır.

Karadeniz Yemeklerinde de yöresel otların yeri ayrıdır. Kavurma şeklinde yapılan bu otlar, yöreye özgü tereyağında farklı bir tat alacaktır. Hamsili pilav, kuymak ve kaygana en önemli yemekleri arasındadır. Güney ve Güneydoğu Anadolu denildiği zaman akla ilk gelen kebaplar, lahmacun ve çiğ köfte olacaktır. Yuvalama, içli köfte gibi lezzetler de yöreyi dünyaya tanıtan lezzetler arasındadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı