DiplomasiGüncelPolitikaSağlıkYaşam

Türk Covid 19 Hastaları Ülkeye Getiriliyor

Çin’de 2019 yılının son dönemlerinde etkili olan Kovid-19 salgını dünya genelinde birçok ülkeyi etkilemiş durumda bulunuyor. Türkiye’de Corona virüs karşısında birçok önlem alan ve süreci iyi yöneten ülkeler arasında kendisine yer bulmaktadır. Özellikle Türkiye’nin yurt dışında bulunan vatandaşlarına yönelik nasıl bir politika izleyeceği oldukça merak ediliyordu.

Faruk Kaymakçı’dan Kovid-19 Açıklaması

Faruk Kaymakçı Dış işleri bakan yardımcılığı ve Avrupa Birliği büyükelçiliği görevini yürütmektedir. Webinar Programına konuşan Kaymakçı; hem KOVİD-19 Sürecinde Avrupa Birliği ilişkilerinin ne durumda olduğu hem de Türkiye ile Avrupa Birliği İlişkilerinin nasıl bir seyir izlediğini açıkladı. Yaptığı açıklamada Kaymakçı; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yönlendirmeleri ile hareket edildiğini bildirdi.

Covid-19 ile ilgili kurulan Koordinasyon ve Destek Biriminin altını çizen Kaymakçı bu birim sayesinde daha sistematik çalışmalara adım atıldığını ve destek biriminin başına da Yavuz Selim Kıran’ın getirildiğini sözlerine ekledi. Kıran tarafından oluşturulan güçlü alt yapının hem vatandaşlar için hem de ilaca ihtiyaç duyan kişiler için oldukça verimli çalışmalar gerçekleşmiştir diyen Kaymakçı çalışmaların her geçen gün daha iyiye gideceğini açıkladı.

Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşları

Kaymakçı yurt dışında bulunan vatandaşlar hakkında da konuştu. Vatandaşların hem büyükelçilik hem de başkonsolosluklara başvuru yapmaları ile belirlendiği ve yapılacak seferlerin de Türk Hava Yolları önderliğinde başlatılacağının altını çizdi.

THY ile ortak çalışma yürüten Ulaştırma Bakanlığı da yurt dışında bulunan vatandaşların getirilmesinde ciddi çalışmalara imza atmıştır. Kaymakçı amacımız sadece kendi vatandaşlarımızı ülkemize getirmeyi değil, başka ülkelerin vatandaşlarını da sağlıklı ve güvenilir bir şekilde ülkelerine ulaştırma konusunda gerekli çabayı gösteriyoruz dedi. Uçakların çift yönlü kullanıldığını da hatırlatan Kaymakçı yabancı ülkelerin vatandaşlarını ülkelerini götürdüklerini, yurt dışında bulunan vatandaşlarını da sağlıklı bir şekilde Türkiye getirdiklerini aktardı.

Sayısal olarak Kaymakçı; toplam 35 bin civarında vatandaşın Türkiye’ye getirildiğini açıkladı. Türkiye’den ise yaklaşık 180 bin civarında yabancı ülke vatandaşının ayrıldığını belirtti. Salgınla Türkiye’nin iyi bir şekilde mücadele ettiğini ve Sağlık Bakanlığının da süreci oldukça iyi yönettiğini belirten Kaymakçı süreci en kısa sürede kontrol altına alacaklarını ve bu virüsü yeneceklerini açıklayarak sözlerini tamamladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı