SağlıkYaşam

Trigliserid ve Kolesterol Üzerine

Kan yağları  olarak bilinen kolesterol ve  trigliserid  kanımızda doğal olarak var olurlar. Vücut işleyişinde önemli bir paya sahiptirler. Vücudumuz yağ olmadan sağlıklı çalışamaz. Fakat yağların belirli ölçülerde olması sağlıklı yaşam için gereklidir. Diğer taraftan kolesterol özellikle de kötü kolesterol LDL yüksekliğinin damar hastalıklarına yakalanmış olan hastalarda çok daha aşırı yan etkileri ve riskleri mevcuttur. Özellikle aşırı kilolu insanların kan yağlarında  trigliserid  yüksek değerlerde çıkabilir. Sürekli karbonhidrat ve hazır tatlandırıcılarla yapılan besinlerle beslenen ve sürekli yemek yiyen insanlarda  trigliserid  oranı yükselebilir. Bu kişiler gün boyu hareketsiz duruyorsa masa başı işlere takılı kalmışlarsa işleri daha da tehlikelidir. Özellikle trigliserid oranlarının 500 miligram üzerinde çıkması pankreas organının iltihaplanması yönünde bir gelişmeye neden olabilir. Bu nedenle kolesterol ve trigliserid oranlarının istenen oranlarda olması gerekir. 

Hazır gıdalr Fast-Food
Hazır gıdalar Fast-Food

Trigliserid ve Kolesterol Yüksekse Diyet ve İlaç Şart 

Kolesterol düşürücü ilaçlar tek başlarına hastalar için yeterli değildir. Hastaların sıkı bir diyete girmeleri zorunludur. Kolesterol  ve  trigliserid  oranı yüksek olan hastaların, son zamanlarda internette gittikçe çoğalan ve hiçbir faydası olmayan sadece ekonomik kaygılarla pazarlanan birçok zararlı ürünlere bilinçsizce meylettiklerini görüyoruz. Oysa çok ciddi sorunlara neden olabilecek  trigliserid  ve  kolesterol  yüksekliğinin bitkisel ilaçlarla tamamen düzeltilmesi dünyanın hiçbir yerinde rastlanmış bir başarı değildir.  Kolesterol ve trigliserid oranlarının düşürülmesine yardımcı olan hafif de olsa etkili olan bazı besinler vardır ama bunlar tek başlarına kolesterol ve trigliserid düşürmeye yeterli değildirler. Örneğin Kolesterol hastalarının balık yağı tüketmesi  Trigliserid düşürme  amacına yönelik olabilir. Bir ölçüde  balık yağı  bu açıdan faydalıdır. Ama tek başına trigliseridi normal değere indiremez.  

Yüksek miktarda lif içeren bitkisel ürünler kullanmak trigliseridin düşürülmesinde faydalı olabilir. Kabızlığı önleyici, dışkı yumuşatıcı ilaçlar ve bitkisel çözümler de alternatif olarak değil yardımcı ürünler olarak kullanılabilir.  Soya proteini  de trigliseridi düşürmesi açısından ve iyi kolesterolü HDL yükseltmesi açısından az da olsa faydalı olabilir. Unutulmaması gereken şey, bitkisel ürünlerin tek başlarına tam bir tedavi aracı olamayacağıdır. 

Diyet
Diyet

Sarımsak Kolesterolü ve Trigliseridi Düşürmez 

Halk arasında yanlış bilinen bir algı olarak sarımsağın kötü kolesterol seviyesini LDL indirdiğine inanılır. Sarımsak doğal bir antibiyotik olabilir, sarımsağa bu açıdan yaklaşmak yerinde olur. Ayrıca yemeklere de lezzet katar. Kış günlerinde soğuktan korur ve doğal bir antibiyotik olarak düşünülebilir fakat kötü kolesterolü düşüren ve iyi kolesterolü yükselten bir özelliği yoktur. 

Sarımsak
Sarımsak Taneleri

Kan Yağları Yüksek Çıkarsa Ne Yapmalıyız 

Kan yağlarının yüksek çıkması durumunda yapılacak en iyi şey uzman bir kalp doktoruna görünmek ve tahlilleri yaptırmaktır. Daha sonra kalp doktorunuzun önereceği diyeti sıkı bir şekilde uygulamak ve ilaçları zamanında almaktır. Elbette yaşam biçiminizden feragat ettirecek bazı sıkı diyetler ve sıkı egzersizler önerilebilir. Tatlılar, börekler, tatlandırıcı ile yapılmış yiyeceklerin en azılı düşmanlarınız olduğunu daima bilmeniz gerekir.  

Doktorunuz sizlere kan yağlarını düşürecek ilaçları ( örneğin Lipofin…) ömür boyu kullanmak için değil diyet programına yardımcı olmak için verebilir. Bazı hastalar sadece ilaçları alarak eski beslenme alışkanlıklarına devam ederler. Bu da hiçbir şekilde hastaya fayda vermez.  Trigliserid ve kolesterol  oranı yüksek çıkan hastaların sağlam bir  diyet programı  uygulamaları, katı yağları tüketmemeleri, egzersiz ve yürüyüşler yapmaları, sigara ve  alkol tüketmemeleri gerekir.  

Damarları tıkayıcı etkiye sahip olan kan yağları mutlaka diyet ve ilaçlarla en kısa sürede düşürülmelidir. Bu konuda yüzde yüz faydası olduğu ifade edilen bitkisel ilaçlara güvenerek doktora görünmemek bir nevi intihar olacaktır. Bu nedenle kan yağlarını 3 ayda bir kontrol ettirmek ve bir kalp doktoruna sık sık görünmek gerekir. 

Sigara Alkol vb. maddeleri kullanmak zararlıdır
Sigara Alkol zaralıdır
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı