GüncelSağlıkYaşam

Sokağa çıkma yasağı olursa evcil hayvanlara nasıl bakılır? Onların ihtiyaçlarını ev ortamı şartlarında nasıl karşılayabiliriz?

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak tüm dünyayı etkisi altına almaya hızla devam eden Corona Virüs dünya üzerinde herkesi derinden etkiledi. Özellikle de ekonomik alanda dünyanın son derece zor günler geçirdiği şu günlerde birçok ülke karantina bölgesi uygulamasına geçerek sokağa çıkma yasağı ilan etmeye başladı. Ülkemizde de yakında sokağa çıkma yasağı konusunda adımlar atılmasını bekleyen vatandaşlarımızın merak ettiği konulardan olan Sokağa çıkma yasağı olursa evcil hayvanlara nasıl bakılır? Onların ihtiyaçlarını ev ortamı şartlarında nasıl karşılayabiliriz? Sorularının cevaplarını siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

Corona Virüs
Çin’de corona virüs salgını

Türkiye’de sokağa çıkma yasağı olur mu?

Öncelikli olarak virüsün her geçen gün etkisinin giderek artması beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Vaka sayısının bu denli hızla gitmesinden sonra vatandaşların birçoğu tarafından sokağa çıkma yasağının gelmesi kaçınılmaz son gibi geliyor. Peki, bu durum karşısında evcil hayvanları olanlar ne yapacak?

Eğer sokağa çıkma yasağı gelirse evcil hayvanlarınızın bakımını evde yapmanız için sizlere birkaç ipucu verelim.

Öncelikli olarak evcil hayvanlarınızın alışkanlarını terk etmesinin son derece zor olmasından dolayı, böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman onlara daha fazla vakit ayırmanız gerektiğini belirtelim. Zaten sokağa çıkma yasağı gelince sizlerin de evinizde olacağınızı düşündüğümüz zaman bu konuda yapmanız gereken onlara sık vakit ayırmanız en önemli detaylar arasında yer alacaktır.

Veterinerler açık olursa!

Eğer sokağa çıkma yasağı gelir ve veterinerler açık olursa bu sefer yapmanız gereken onları düzenli olarak veterinere götürmek olacaktır. Çoğu evcil hayvanın ev koşullarında uzun süreli kalması onlarda ciddi sıkıntıların baş göstermesine neden olacağından dolayı ihtiyaçlarını veteriner üzerinden karşılamanız gerekmektedir. Aksi durumda psikolojik olarak evcil hayvanlarınızda daha önce görmediğiniz sorunların ortaya çıkma durumunun bulunacağını belirtmek istiyoruz.

Bakımları ile ilgili detaylı araştırmalar yapın

Çoğumuzun beslediği evcil hayvanlar ile ilgili bilgisinin sınırlı olduğunu düşünüyorum. Peki Sokağa çıkma yasağı olursa evcil hayvanlara nasıl bakılır? Onların ihtiyaçlarını ev ortamı şartlarında nasıl karşılayabiliriz? Birçok kişinin aslında evinde bulunan evcil hayvanları konusunda eksik bilgileri olmasından dolayı, aslında sokağa çıkma yasağının gelmesi muhtemel günlerde evcil hayvanlarınız ile ilgili detaylı bir araştırma yaparak onların nelerden hoşlandığını ve hoşlanmadığını daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Özellikle ırkları hakkında detaylı bir araştırma yaparak bu evcil hayvanların durumları hakkında daha detaylı bilgi edinme şansını yakalamış olursunuz.

Web’de Araştırın

Bu dönem içerisinde internet üzerinden aynı ırka sahip veya aynı ırk farklı türden evcil hayvanı bulunan kişiler ile iletişime geçerek bilgi alışverişinde bulunmanız daha farklı bilgiler edinmenize yardımcı olacaktır.

Düzenli temizlik programları oluşturun

Evcil hayvanların temizliğinin son derece önemli olmasından dolayı, sokağa çıkma yasağı gibi bir durum söz konusu olursa, temizlik konusunda onlara yeni alışkanlıklar kazandırmanız son derece doğru bir yaklaşım olacaktır. Özellikle de bu konuda onlara ödül sistemi ile yeni alışkanlıklar kazandırmanız belki de bu süre içerisinde onların daha farklı özelliklerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Dışarı çıkma alışkanlığı olan evcil hayvanlarınız için program hazırlayın

Dışarı günlük olarak çıkma alışkanlığı bulunan evcil hayvanlarınız için farklı bir program hazırlayın. En azından sokağa çıkma yasağının gelmesi durumunda en azından balkonunuza veya bahçeniz varsa oraya çıkartarak kısa bir sürede olsa bu alışkanlığın devam etmesini sağlayabilirsiniz.  Ancak böyle bir şansı olmayan vatandaşlarımızın ise yapması gereken en azından onlara bu alışkanlıklarını kısa sürede olsa unutturacak yeni etkinlikler bulması en iyi ihtimal olarak karşımıza çıkmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı