ergenlikte sivilce
Sağlık

Sivilce Nasıl Oluşur ve Tedavisi Nedir?

Bireylerde sıkça karşılaşılan  sivilce  çoğunlukla ergenlik çağında başlayan cilt hastalıklarından biridir. Tedavi edilmesi kalıcı izler bırakmaması açısından büyük önem taşır. Derinin yağ oranı yüksek yerlerinde ortaya çıkar ve deride kendini kırmızı  sivilce, kist, siyah nokta olarak gösterir. Peki sivilce nasıl oluşur ?

Genellikle ergenlik döneminde kendini gösteren bu hastalık erkek ve kadın bireylerde her yaşta ortaya çıkabilir ve toplumda rastlanma oranı yüzde 80 den fazladır. 

Ergenlik döneminde cilt altında yağ oranı artar ve yağ bezlerinde bozulmalar meydana gelir. Bu bozulmalar ciltte iltihap ve kızarmış şişlikleri meydana getirir.  Sivilcelere  yüz bölgesinde rastlanmasının yanı sıra göğüs, sırt, boyun, omuz bölgelerinde de görülebilir. Yüz bölgesindeki sivilcelerin iz bırakmaması veya kendini uzun süreli devam ettirmemesi açısından tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve kişinin psikolojisini etkileyebilir. 

Sivilcenin  birkaç çeşidi vardır. Siyah ya da beyaz noktalar halinde görülen  sivilceler  genellikle daha az rahatsız ederler. Büyük ve sert kistler şeklinde bulunan sivilceler ise bireyin acı hissetmesine sebep olabilirler. İltihap şeklinde kendini gösteren sivilcelere ise püskül adı verilir. 

Sivilce Nasıl Meydana Gelir? 

Yağ bezlerinin büyük çoğunluğu kıl köklerinin içerisinde yer alır. Bu bezlerdeki kanallar cilde açılır. Yağ bezleri sebum adı verilen bir madde salgılar. Yağın yapısında bulunan sebum adı verilen bu madde cildi korur. Sebum maddesi kıl köklerinden kendisini dışarı atamadığı takdirde birikerek sivilce oluşumuna sebep olur. Kıl köklerinde biriken bu madde ölü hücrelerin atılmasını zorlaştırır ve orayı tıkayarak bakterilerin ürümesine müsait bir ortam hazırlamış olur. 

Bakterilerin ürümesinin sonucunda ise kızarıklık, şişlik ve ağrı şeklinde kendini göstermeye başlar. Bu durum zaman geçtikçe oluşan sivilcenin patlamasına ve iltihabın dışarı akmasıyla son bulur. 

Sivilce Oluşumuna Etki Eden Faktörler 

Sivilce  (akne) oluşumunda tek bir faktör etkili değildir. Akne birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşur. Deride p.acnes adlı bakterinin artması akne oluşumunun da artmasına neden olur. Anne ve babada sivilcenin görülmesi bu bireylerin çocuklarında da sivilce görülme olasılığının yüksek olduğunu gösterir. Hormonlarında sivilce oluşumu üzerinde büyük bir etkisi olduğu gözlenmektedir. Bu hormonların büyük çoğunluğu böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen grubu hormonlarıdır. Androjen hormonların artması ya da derinin bu hormonlara karşı hassas hale gelmesidir. 

Sivilcenin iyileşmesinde güneş ışığı büyük role sahiptir. Fakat uzun süre güneşte beklemek lekelerin artmasına neden olabilir. Terleme de sivilcelerin artış oranında yükselmeye neden olabilir. 

Sivilcenin  gizlenmesi amacıyla kullanılan kozmetik ürünleri, sivilcelerin artmasına neden olan başka bir nedendir. Makyaj, deri gözeneklerini tıkar ve cildin bozulmasına neden olur. 

Stres ve endişedeki artış aknenin çoğalmasına neden olur. Stresli dönemlere örnek olarak öğrencilerin sınav döneminde strese girmesini verebiliriz. Bu dönemlerde genellikle sivilceler ile oynama isteği artar. Sivilcenin sıkılması durumun daha kötüye gitmesine neden olur. Sivilce  sıkmanın bir diğer zararı ise deride iz kalabilmesidir. Ayrıca bu durum iyileşmeyi olumsuz yönde etkilenir. 

Sivilce Oluşumda Yapılması Gerekenler 

Cilt temizliğisivilce oluşumu  ardından yapılması gerekenler arasında en başta gelir. Cilt sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere, cildi tahriş etmemek koşuluyla düzenli olarak yıkanmalıdır. Bunu yapmaktaki amaç gözeneklerin tıkanmasına sebep olan kirlerden arınmasını sağlamaktır. Bununla birlikte haftada 2-3 sefer kil maskesi yapmak cildin yağlardan arınmasına katkıda bulunacaktır. Buhar banyosunun hafta da bir kez olmak şartıyla uygulanması gözeneklerin genişlemesine neden olur, bu da siyah noktalardan arınmayı kolay hale getirir. Buhar banyosunu kafa bölgesine bir havlu örtülüp, yüz kaynar suyun buharında 10 dakika bekletilerek uygulanır. 

Sivilce Tedavisi 

Akne  (sivilce) tedavisi uzun süren ve iyileşmenin zaman aldığı bir tedavidir. Tedavi de uygulamaları düzenli halde yapmak ve sabırlı davranmak gerekir. Tedavi için Cildiye bölümüne başvurulması gerekmektedir. 

Akne  tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılır. İlaçlar doktorunuz tarafından cildiniz ve sivilceler göz önüne alınarak en uygun şekilde belirlenir. Yoğun sivilceli ciltlerin tedavisinde antibiyotik kullanılır. Bu tedavi yaklaşık olarak 2-3 ay sürer. İlaç tedavisinde bireyin yaşı, cinsiyeti, sivilcenin şiddeti belirleyicidir. 

Bunların dışında cildin yumuşak tutulması amacıyla sabunla yıkanabilir, fakat cildi kurutan sabun ve temizleyiciler tercih edilmemelidir. Sivilcelerle oynamak, sivilceleri sıkmak ya da kaşımak ciltte iz kalmasına neden olabilir. 

Bu yazımızda sivilce nasıl oluşur ? sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Mehmet Pakdil
FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

One thought on “Sivilce Nasıl Oluşur ve Tedavisi Nedir?

Bir cevap yazın