RöportajYaşam

Sanal Dostlukların Gerçek Tadı “Chat Kola”

Tarihçesi: 

  İlk olarak “Kristal Kola” adıyla Balıkesir’de 1994 yılında İhlas Holding A.Ş. tarafından kurulmuş bir gazlı içecek markasıdır. Markanın çeşitli türde ürünleri olsa da bizim konumuz meşhur “Chat Kola” 🙂

Şahsi Tanımım:

  Chat Kola tam da İnternet’in yeni yeni popüler olduğu dönemlerdi. İnternet kafeler de çocukların 25 krş uzatıp  yarım saat daha uzatır mısın Memmet abi? diyerek aceleci bir şekilde masasına dönüp GTA Vice City oynadığı, çeşitli sözlüklerin ortaya çıktığı, MSN’den yeni yeni kankalar edinmek için sokaklara mail hesaplarını spreyle kazıyan eski nesil gençliğin hızlı zamanlarıydı. Çiftlerin telsim’den  hatlarına haftalık 30-40 kontöre 10.000 sms yaptırıp haftası gelmeden bitirdikleri yıllarda ortaya çıkmış gazlı içecek markasıdır. Tam da o zamana göre mükemmel bir sloganla piyasaya adım atmışlar… “Sanal Dostlukların Gerçek Tadı” 

Her ne kadar 98’li kuşağın ilgisini futbol topu olarak kullanmayı çekse’de bizlerde mahalle bakkalımız Memik amcadan 25 krş’a alır önce içer sonra içine kum doldurur Japon kalesi oynardık.

Chat Kola

O zamanlar futbol topları 3 milyona satılırdı. Tabi 3 lira bizim için çok büyük paraydı. Aramızda bir kaç kişiyle birlikte o parayı toplar beraber oynardık. Bazen 3 gün sonra arabanın altında kalır canhıraş bir şekilde patlardı, bazense suratımızda fotokopi etkisi yaratarak kalıp kalıp izi çıkardı. Onun için pek tercih etmezdik o 5 numara yakan topu. Ayrıca yüze çarpınca da insana 3 saniyelik adi kalite sıcak plastik kokusunu tattırırdı o da cabası 🙂

İşte o meşhur yakan top 🙂

Chat Kola halen satılıyor. Geçenlerde İnstagram hesabımda bu konuyla alakalı anket çalışması yapmıştım. O sıra bana sınırda Vatani görevini yapan bir arkadaşım mesaj attı. Suriye uyruklu esnafların bakkallarında halen 35 krş’a satıldığını söyledi. biraz mutlu oldum biraz da geçmişe dönük duygulandım. 10-12 yıl içerisinde hala fiyatını korumuş sadece 10 kuruşluk bir zamla küçük bakkallarda yer alması mutluluk verici. Çocukluğumuzun kahramanı olan, yeri geldiğinde susuzluğu bir nebze olsun giderip ferahlatan, yeri geldiğinde futbol topu olan, yeri geldiğinde ise maçın galibi takıma kupa olarak takdim edilen, fiyat performans açısından muazzam bir üründü. Cazibesi bir yana, her ne kadar bunu yazarken güldürse de beni biraz da olsa için için hüzünlendiriyor olması elde değil :))

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı