Sağlık

Sağlıklı Yaşam İçin Yediklerinize Dikkat Edin

Sağlıklı yaşamın yolu sağlıklı alışkanlıklardan geçer. İyi beslenmek, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak ve fiziksel aktivite yapmak sağlıklı alışkanlıklar arasında sayılabilir.

Beslenmenin tüm beden sağlığında önemli etkileri vardır. Eğer bir insan sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirirse ve yeterli düzeyde fiziksel aktivite yaparsa diyabet, hipertansiyon, obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok kronik hastalıktan korunabilir.

Sağlıklı Beslenmek Ne Anlama Gelir?

Yeterli ve dengeli beslenmek okul yıllarından beri anlatılan bir kavramdır. Beden sağlığı için gerekli olan besin gruplarından yeterli ve dengeli bir şekilde almak anlamına gelir. Yani tek bir besin grubuna yönelmek doğru değildir. Tüm besin gruplarına farklı oranlarda vücudun ihtiyacı olur ve her gün düzenli olarak bu besin gruplarını tüketmek gerekir.

Ne yediğiniz yanında ne kadar yediğiniz de önemlidir. Sağlıklı olarak sınıflandırılan besin grupları bile fazla tüketildiğinde zararlı hale gelebilir. Eğer gün içinde almanız gerekenden fazla kalori alırsanız, bunun sonucunda kilo alırsınız. Fazla kilo ise sağlık açısından son derece zararlıdır ve birçok kronik hastalığın sebepleri arasındadır.

Besin Grupları Nelerdir?

Temelde beş besin grubu vardır. Bunlar;

  • Karbonhidratlar
  • Süt ve süt ürünleri
  • Proteinler
  • Sebze grubu
  • Meyve grubudur.

Bu besin gruplarından dengeli bir şekilde almak çok önemlidir. Örneğin faydalı diye protein grubuna yönelip sadece protein içeren gıdaları tüketmek doğru değildir. Karbonhidratlar her ne kadar lezzetli ve mutluluk verici gıdalardan oluşsa da kilo aldırıcı etkisi ve metabolizmayı olumsuz etkilemesi nedeniyle fazla miktarda tüketilmemelidir.

Sağlıklı Bir Tabak Nasıl Olmalıdır?

Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı tabağında yumurta, peynir gibi besinler yanında bolca yeşilliğe de yer vermek gerekir. Domates, salatalık gibi sebze grubu gıdalar ile kahvaltı tabakları zenginleştirilebilir. Bal ve reçel gibi şekerli gıdaların tüketimi ise sınırlandırılmalıdır. Kahvaltıda tüketilecek karbonhidrat grubu besin olarak tam buğday ekmeği tercih edilebilir.

Öğle ve akşam öğünlerinde porsiyon kontrolünü elden bırakmadan sağlıklı tabaklar hazırlanmanız kendinizi daha hafif ve enerjik hissetmenizi sağlar. Yoğurt veya salata da tüketerek öğünleri hem daha güzel hale getirisiniz hem de doymanızı kolaylaştırırsınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı