SağlıkYaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Besin Kaynaklarını Tanıyalım

Sağlıklı olmak hepimizin dikkat etmesi gereken en önemli noktadır.  Sağlıklı olmak  için yediklerimize dikkat etmemiz, egzersiz yapmamız, zararlı alışkanlıkları bırakmamız ve stressiz bir yaşam tarzını benimsememiz gerekir. Bununla birlikte yediğimiz besinlerin ana maddesi olan karbonhidratların, proteinlerin, yağların, vitaminlerin, minerallerin ve suyun önemine biraz daha yakından bakarak bilinçli bir tüketici olmamız, sağlığımızı idame ettirmemiz açısından önemlidir.  

Yediklerimize dikkat ederek ve ne yediğimizi ne kadar yediğimizi ölçerek daha sağlıklı bir yaşam sürebiliriz. Bunun için yediğimiz yiyeceklerin ana maddelerinin ne olduğunu, ne kadar enerji barındırdıkları bilmemiz gerekiyor. Örneğin  karbonhidratlar  sınıfına giren besinleri hatırlayalım. Bütün tahıl ürünleri, pirinç, makarna, kuru baklagiller, beyaz un mamulleri ve tükettiğimiz bütün şekerler karbonhidrat sınıfına girer.  

Karbonhidratlar  çok yüksek enerji verici besinlerdir. Çay şekeri adını verdiğimiz Sükroz, Früktoz adını verdiğimiz meyve şekeri, Laktoz adını verdiğimiz Süt şekeri şekerler grubunda yer almaktadır. Vücudumuzda çok hızlı bir şekilde enerji veren karbonhidrat günlük harcadığımız enerjinin yarısından fazlasını karşılar.  

Sağlıklı Yaşam İçin Besin Kaynaklarını Tanıyalım
Sağlıklı Yaşam İçin Besin Kaynaklarını Tanıyalım

Bu noktada şu sonuca varabiliriz. Günlük aktivitelerimiz fazla ise ve kilolu değilsek enerji sağlamak amacıyla bol bol karbonhidrat tüketmekte zarar yoktur. Ama aşırı kilolu isek karbonhidratlardan mümkün mertebe uzak durmalıyız. 

Fazla Kilolu İnsanlar Karbonhidratları Dikkatli Kullanmalıdır 

Fazla kiloları olan insanların ve  obezite  hastalarının karbonhidratlara ağırlık vermesi zararlıdır. Sağlıklı yaşam için tükettiğimiz besinlerin ana maddelerinden birisi de proteinlerdir. Proteinler vücudumuzun yapı taşlarını oluştururlar. Süt ürünleri ve kuru baklagiller yüksek oranda protein ihtiva eder.  

Örneğin Hindistan’da hiç et yemeyen  vejetaryen insanlar  dini inançları gereği et yemedikleri için proteinsiz kalmazlar. Protein ihtiyaçlarını karşılamak için mercimek çorbası tüketirler. Mercimekte yüksek oranda protein vardır. Günlük olarak ihtiyacımız olan enerjinin yüzde 10 kadarını proteinlerden sağlamalıyız.  

Sağlıklı Yaşam İçin Besin Kaynaklarını Tanıyalım
Sağlıklı Yaşam İçin Besin Kaynaklarını Tanıyalım

Bu beslenme programı sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Üçüncü olarak yağlara dikkat etmemiz gerekiyor. Zira besin yapı taşlarından olan yağlar günlük enerji ihtiyacının dörtte birini sağlar. Yağ tüketirken  doymamış yağ  oranı yüksek olan sağlıklı ve sıvı yağlar tüketmek sağlığımız açısından yararlıdır. Örneğin  Kanola yağı, fındık yağı, zeytinyağı, ay çiçek yağı  sağlıklı yağlar iken  trans yağlar  vücudumuzun yapı olarak tanımadığı ve sindirmekte güçlük çektiği yağlardır.  

Trans yağlar  çeşitli kimyasal işlemlere maruz kalırlar ve raf ömürlerinin uzatılması için bazı işlemlerden geçerler. Uzun süre market raflarında bozulmadan kalabilmelerini sağlamak üzere işlenirler. Hem pahalı hem de sağlıksız besin kaynakları olarak kabul edilirler.  İnsan sağlığı  için son derece zararlı olan trans yağların tüketilmemesi gerekir.  

Pasta ve böreklerde çok kullandığımız  trans yağlar  bize çok zarar verirler. Öncelikle vücudumuz bu yağları tanımakta zorlanmaktadır ve sindirmekte de epey güçlük çekmektedir.  Sağlıklı yaşam  için tüketmemiz gereken bir diğer besin kaynağı  mineraller  ve vitaminlerdir.  

Vücudumuzda gerçekleşen birçok işlemde önemli görevleri olan vitaminler ve mineraller mutlaka alınması gereken yapı taşlarıdır. Vücudumuzun yüzde 60’ına yakını sudur. Besinleri sindirmek, yağları eritmek, besinlerin emilimini sağlamak için sağlıklı bir insanın günde en az iki buçuk litre su içmesi gerekir. 

Kahvaltı Yapmanın Önemi 

Sağlıklı yaşam  için mutlaka her insanın güne başlamadan önce sağlıklı bir kahvaltı yapması gerekir. Sağlıklı bir kahvaltıda tüketilecek ürünler de organik besinler olmalıdır. Zeytin, peynir, süt, meyve suyu ve şekersiz çay, yoğurt, domates, salatalık, kepek ekmek iyi bir kahvaltının vazgeçilmez besinleridir.  

Gün boyunca enerjik olabilmek için mutlaka iyi bir kahvaltı yapmak şarttır. Yemeklerinizi de az yerseniz midenizi daha da rahatlatırsınız. Çok fazla yemek mideyi de sizi de rahatsız eder.  Sağlıklı beslenme  için akşam yemeklerinizi de erkenden yemeli ve hafif çorbalar ve salatalar seçerek rahat bir uyku uyumanıza zemin hazırlamalısınız. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı