SağlıkYaşam

Sağlıklı Olmak İçin Kişisel Temizliğe Dikkat Edilmeli

Sağlıklı bir yaşam standartlarına sahip olmak için, kişisel temizlik önemli olmaktadır. Bunun başlıca nedeni ise, görünen veya görünmeyen mikropların yeterli kişisel temizlik yapılmaması nedeni ile bireylere geçmesidir. Kirli ortamı seven virüsler, ancak bu ortamda hızla üreyerek çoğalmaktadırlar. En önemlisi de önlem alınıp kişisel temizliğe dikkat edilmediği sürece, çeşitli hastalıklar kişide oluşmaktadır.

Kişisel temizlik unutulmadan ve aksatılmadan her gün rutin olarak yapılmalıdır. Bu durumun sağlık açısından önemi, oldukça fazla oranda olmaktadır. Bunun en büyük sebebi, mikrop ve virüslerin çok çabuk üremeye sahip yapılarda olmalarıdır. Bu tür mikrop ve virüsler bulaşıcı olduğundan dolayı, kişisel temizliği dikkat edilmemesi durumunda birçok kişiye bulaşmaktadır.

Kişisel Temizliğe Nasıl Dikkat Edilir?

Bakteri ve virüslerin vücuda temas etmemeleri için yapılan kişisel temizlik, sık sık el yıkamayla başlamalıdır. Özellikle lavabo sonrası ve yemek önceleri mutlaka eller yıkanmalıdır. Fakat usulüne uygun olarak, yani 20 saniye boyunca sabun eşliğinde eller yıkanmalıdır. En çok bakteri üreyen yerlerden biri de ağız içi olmaktadır. Bunun için, günde 2 kez yemeklerden sonra dişler fırçalanmalı ve dil temizlenmelidir.

Sağlıklı yaşam tarzı için, tırnaklar uzatılmamalıdır. Farkında olmadan tırnak içine gizlenen bakteriler, hızlı üreme yaparak gıdalarla birlikte vücuda sızmaktadır. Bu durum beraberinde, sağlık sorunlarını da getirmektedir. En çabuk bakteri üreyen yerler dışarıdaki alanlar ve toplu taşıma araçları olmaktadır. Bu süre zarfı içerisinde, yaşam alanına dönüldüğünde mutlaka kişisel temizlik yapılmalıdır. Kıyafetler direkt makinede yıkanmalı ve mümkünse duş alınmalıdır.

Kişisel Temizliğe Dikkat Edilmesinin Sebepleri

Birçok ciddi hastalıklar bakteri, mikrop ve virüs üreme sebebinden dolayı meydana gelmektedir. Bu hastalıkların bulaşıcı olmalarının yanı sıra çocuklara, yaşlılara ve bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilere daha çabuk etki etmektedir. Bu durumların yaşanmaması için, kişisel temizliğe muhakkak dikkat edilmelidir.

Oluşabilecek gribal veya virüslü hastalıklar yalnızca, kişisel temizlik neticesinde etkili olmamaktadır. Çünkü virüsler ve bakteriler temiz bir ortamda canlı kalmamaktadır. Virüslere karşı dirençli olmak için, yalnızca kişisel temizliğe dikkat edilmesi yeterli olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, hastalıklara karşı alınacak olan ilk tedbir, kişisel temizliğe özen göstermektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı