GüncelKültürSağlıkYaşam

Sağlık Turizmi Ülkemizde Ne Durumda?

Turizm konusu oldukça kapsamlı ve geniş olan bir konudur. Nitekim alt başlıklarına bakıldığında dünyada daha önce olmayan turizm kavramlarının da ortaya çıktığı görülür. Gurme turizmi, sağlık turizmi gibi. Ülkemizde özellikle son yıllarda öne çıkan kavram sağlık turizmi ve dünyada bu alanda lider olmaya, giderek bu alanda dünya çapında birinci ülke olma yolunda ilerliyor.

Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık turizmi kavramının ne olduğunu öncelikle izah etmek gerekir ise kavramın kendisinden de anlaşılacağı üzere sağlık alanında, kişinin yaşadığı yerden bir başka yere gitmesine verilen isimdir. Bu şehirlerarası olabileceği gibi, ülkeler arasında da olabilmektedir. Ülkemizde son yıllarda dünyanın farklı ülkelerinden başta göz ameliyatları ve termal SPA merkezlerinden yararlanmak için ülkemize gelen çok sayıda yabancı turist vardır.

Neden Ülkemiz Sağlık Turizminde Tercih Ediliyor?

Ülkemizin sağlık turizmi açısından bu kadar popüler olmasının ve dünya çapında nam salmasının belli başlı bazı nedenleri bulunuyor. Bunların en başında sağlık sorunu yaşayarak ülkemize gelenlerin 5. yıldızlı otel konforunda hizmet alması geliyor. Son derece lüks bir biçimde olan sağlık merkezlerinde, ayrıca kendilerine eşlik eden rehberler aracılığı ile de hem ülkemize gelince sağlıklarına kavuşuyor, hem de ülkemizi tanıma şansına sahip oluyorlar.

Fiyatların son derece uygun olması bir diğer seçenektir. Genellikle havalimanından alınıp, gidecekleri zaman yine havalimanına bırakılıyorlar. Ayrıca sağlık alanında çalışan personellerin yetkinliği, hizmet kalitesi ve diğer faktörler de ülkemizin bu alanda öne çıkmasını sağlıyor. Fiyatların uygun olması da tercihin en önemli nedenleri arasındadır.

Kimler Ülkemize Bu Amaçla Geliyor?

Genel olarak bakıldığında ülkemize farklı sağlık sorunları için farklı insanlar geliyor. Bunların başında Kuveyt ve Katar gibi ülkelerden gelen Arap turistler ağırlıklı yer teşkil ediyor. Bu insanlar kimi zaman termal kaplıcalar için de geliyor. Ayrıca Arap ülkeleri dışında Avrupa ülkelerinden, Ortadoğu ülkelerinden, hatta Amerika Birleşik Devletlerinden de ülkemize gelenler bulunuyor ve bu alanda sürekli olarak her mevsimde daimi olarak gelen insanlar var. Yaş ve cinsiyet noktasında özel bariz öne çıkan bir kitle mevcut değil. Hemen her kesimden insanlar ülkemize bu amaçla geliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı