SağlıkYaşam

Sağlık için Temizliğe Dikkat Edin

Cilt bakımı cilt temizliği  ile olur. Piyasalardaki antibakteriyel sabunlar cilt temizliği için oldukça yararlıdır. Özellikle hem cildi temizleyen hem de cildi besleyen anti bakteriyel sabunlar arasında keçi sütü sabunu son günlerde en çok aranan sabun oluyor. Kilosu 250 liraya kadar değişen fiyatlarla satılan saf keçi sütü sabunu hem cildi temizliyor hem de cildi besliyor. Eskiden Roma imparatorluğu zamanında kadınlar havuzlara süt doldurur ve saatlerce o havuzda kalırlardı. Sonraları bu küçük havuzlara gül yaprakları serpiştirip kalmaya dönüştü. Şimdi ise kadınlar  keçi sütü sabunu  kullanarak cilt temizliğini ve bakımlarını yapıyorlar. Peki Kişisel Temizlik nasıl yapılmalıdır ?

Zararlı Sabunlar Ne İçeriyor 

Triklosan  ve  Triklorokarbon  içeriğine sahip sabunlar başka zararlı karışımlar da içerdiklerinden dolayı ABD’de yasaklanıyor. Yapılan araştırmalara göre anti bakteriyel ve anti mikrobik sabunlar sabun pazarının %40’ını oluşturuyor. Bu da temizlik ürünlerinin titiz bir şekilde seçiliyor olması demektir. Bu rakamlar ABD için geçerli.   Enfeksiyon nedeni  ile ölen insanların artması ve enfeksiyon hastalıklarının artması sonucu sağlık örgütleri enfeksiyonları engellemek için sabun ve temizlik ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik araştırmalar yapıyorlar ve önlemler alıyorlar. 

Sabun Kullanımı Arttırılarak Enfeksiyonlar Engellenebilir 

Yapılan araştırmalara göre enfeksiyonlara bağlı hastalıkların büyük çoğunluğun kişisel temizliğe dikkat edilmemesinden kaynaklı olduğu yönündedir. Mikropların kalabalık şehirlerde daha hızlı yayıldığını hesaplarsak, bu şehirlerde temizliğe daha çok önem verilmesi gerektiği sonucunu da çıkarabiliriz. 

Uzmanlar Kişisel Temizlik İçin Ne Öneriyor 

ABD de araştırmacılar ve uzmanlar en az %60 oranında alkol içeren temizlik malzemelerinin kullanılmasının gerekli olduğuna inanıyor. İçeriğinde %60 alkol olan temizlik sabunları kullanmak bakterileri daha etkin olarak devre dışı bırakıyor. 

Ülkemizde Kişisel Temizlik 

Ülkemizde de kişisel temizlik tüm ülkelerde olduğu gibi önemlidir. Kişisel temizliğe dikkat etmeyenler bakteri ve mikro organizmaların hışmına uğruyorlar. Enfeksiyona bağlı hastalıkların nedenleri arasında kişisel temizliğe önem vermemek geliyor. 

En Etkin Temizlik Ürünler 

En etkin temizlik ürünleri, en organik temizlik ürünleridir. Mesela keçi sütü sabunu kullanmak insan sağlığı için çok yararlıdır. Cilt için lazım olan protein, mineral ve vitaminleri barındıran keçi sütü aynı zamanda çok iyi bir cilt bakım ürünüdür. Doğal ve organik olması nedeni ile keçi sütü sabunu kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bilindiği gibi keçi sütü anne sütünden sonra gelen en yararlı süttür. Anne sütüne yakın bir mineral vitamin protein içerik zenginliği vardır. 

Keçi Sütü Sabunu Yararları 

Keçi sütü sabunu kullananlar siyah lekelerden kurtulurlar, cildi kuru olanlar cilt nemini tam olarak doğal yollardan sağlayabilirler. Cildi yağlı olanlar ise  keçi sütü sabunu  ile fazla yağlarını ciltten arındırabilirler. Güneş lekelerini de engelleyen keçi sütü sabunu tam bir kişisel temizlik uzmanı ve tam bir zararlı bakteri düşmanıdır. Bu nedenle aşırı bir ilgi ve talep görmesi de çok doğaldır. Tanıtımı ve yararları yeterince ifade edilemeyen  keçi sütü sabunu  Türkiye’de üretiliyor ve ABD, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde satılıyor.  Keçi sütü sabunu  pek de duyulmuş bir sabun türü değildir. Bu nedenle insanlar keçi sütü sabunu kavramına henüz yabancı iken ABD ve Avrupa ülkelerinde keçi sütü sabunu için yoğun siparişler var. 

Uzmanlar Kişisel Temizlik İçin Ne Öneriyor
Uzmanlar Kişisel Temizlik İçin Ne Öneriyor

Her Gün Yıkanmak İyi Midir? 

Her gün yıkanmak  saç derisi ve cilt için zararlıdır. Gün aşırı –iki günde bir yıkanmak ya da 3 günde bir yıkanmak ideal temizlik için yeterlidir. Ağır ve pis işlerde çalışanlar için durum farklıdır. Ağır ve pis işlerde çalışanlar zararlı mikro organizmalardan arınabilmek için her gün hatta günde 2 kez bile duş almaları gerekebilmektedir. Ama çalışma ortamınız temiz ise 3 günde bir banyo yapmanız yeterlidir. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı