SağlıkYaşam

Pozitif Düşüncenin Sağlığa Yararları

Pozitif düşünmekolumlu düşünmek  sağlık için yararlıdır. Geçtiğimiz yıllarda Japonya’da yapılan bir araştırmada negatif enerjinin su moleküllerini büzüştürdüğü ve su moleküllerinin yapılarını bozduğu yönünde veriler ortaya çıkmıştır. Su moleküllerinin molekül yapısını bile bozabilen stres,  negatif düşünceler, olumsuz düşünceler insan sağlığı üzerinde de elbette negatif etkiler yaratacaktır. Hayatta hiç kimsenin tam anlamıyla yüzde yüz istediği şeyler olmayabilir. Herkesin hayalleri ve idealleri gerçekleşmeyebilir. Bu durumda hayal kırıklığı yaşamak ve hayata küsmek bireyin kendisine ve çevresine zarar verir. 

Pozitif Düşüncenin Sağlığa Yararları
Pozitif Düşüncenin Sağlığa Yararları

Pozitif karakterli insanların özellikleri nelerdir 

Doğal olarak pozitif bakış açısına sahip olan insanlarda nedensiz bir coşku, bütün insanlara iyilik yapma isteği, kolay adaptasyon, sabır, olgunluk ve tevazu, irade ve tutarlılık en belirgin özellikler olarak ortaya çıkar. Çalışma hayatında da bu insanlar belirli özellikleri ile ortaya çıkarlar. Bu kimseler başarmak için değil yaptıkları işi  iyi yapmak  için çalışırlar. Başarı gelsin veya gelmesin bir işi iyi yaptıklarına inanıyorlarsa sonuç bu kimseleri etkilemez.  

Çünkü bu kimseler kendileriyle ve hayatın gerçekleri ile barış içindedirler. Evrende son kararı kendilerinin vermeyeceğini bilirler. Sonuçların iyi veya kötü olması onların bakış açılarını daha kötü yapmaz. Bu kimseler davranışlarında tutarlı ve kararlıdırlar. Hayattaki her olay benzersizdir ve yeni verilerle gelir.  

Dolayısıyla geçmişten kazanılmış olan deneyimlerin yeni olayların çözümünde yüzde yüz etkili olduğu inanışı yanlıştır. Pozitif karakterli insanlarda bu tür kalıplar yoktur. Hayat karşımıza yeni bir olay getirdiği zaman bu olay tamamen benzersiz olacaktır. Dolayısı ile yeni bir olayın getirdiği problemlerin çözümü de geçmişte kullanılan çözümlerden farklı olacaktır.  

Yani geçmişin anahtarları ile yeni bir kasayı açmak imkansızdır. Hayatın güzelliği ve sürprizlerle dolu olması onu daha güzel daha çekici daha gizemli kılar.  Pozitif düşünceli insanlar  gelen olay ne olursa olsun temkinli ve  sabırlı davranırlar ve daha geniş açıdan olayın bütününe odaklanırlar. Bu kimseler ayrıntılarda boğulmazlar. 

Pozitif Düşüncenin Yararları 

Pozitif Düşüncenin Yararları 

Pozitif düşünceli insanlar kolaylıkla  empati yaparak karşılarındaki insanların isteklerini, beklentilerini, umutlarını net bir şekilde görebilirler. Bu kimselerin lider ruhu taşımalarının en büyük nedeni de budur.  Pozitif düşünce  doğal olarak yapımızda var olan bir olgudur. Stres ve gerilim doğamıza uygun değildir. Kötü bir olayla karşılaştığımızda bütün vücudumuz buna aşırı tepki verir kaşlarımız çatılır, yüzümüz kızarır, kalp atışlarımız artar. Sadece bu fizyolojik tepki bile stres ve gerilimin doğamıza aykırı olduğunun ispatıdır. İnsan huzurlu bir hayat sürmek üzere programlanmıştır.  

Çile çekmek olgun olmayan ruhlar için bir tekamül vasıtası olsa da, olgun ruhları daha ileriye taşımaz. Bu nedenle pozitif bakan insanların çok az kötü olayla karşılaştıklarını görürsünüz. Hayatı değiştirmek bizim elimizde değil fakat hayata karşı tutumumuzu değiştirmek bizim elimizdedir. Olayların hep kötü yönlerini görmek karşılaştığımız problemlerin çözümünde bize yardımcı olmaz. Sadece olayları daha karmaşık hale getirir. Stres ve negatif bakış açısı varlığımıza gerilim yükler. Bütün organlarımızın huzur içinde çalışmasını olumsuz etkiler. 

Pozitif Düşüncenin Sağlığa Yararları
Pozitif Düşüncenin Sağlığa Yararları

Tamamen Serbest Değiliz 

İnsanlar kendilerine verilen serbestlik sınırları içinde bazı şeyleri değiştirip dönüştürme gücüne sahiptirler. Fakat bu çalışma alanı son derece sınırlıdır. Evrenin gizli planda kendi işleyişi vardır ve bu işleyiş muazzam bir plan dahilinde bütün evrendeki varlıkları kapsayarak ilerler. Bireysel çabalarla evrenin kanunlarına müdahale etmek insan gücünün ötesindedir. Bir insan dış dünyayı değiştirme gücüne sahip olmadığını idrak edebilirse ve kendi tutumunu dış dünyaya göre ayarlaması gerektiğinin farkındalığını kazanırsa bu insan pozitif düşünen olgun ve bilge bir insan olarak hayatı boyunca sağlıklı bir yaşam sürebilir. 

Egodan Sıyrılmak 

Fakat bu olgunluğu kazanmak için insanın tamamen egodan sıyrılması ve iç dünyasına yönelerek yaşamdaki asıl amacını belirlemesi gerekir.  Yaşama pozitif bakmak  her halükarda insanı olgunlaştırır. Ego insanın yaşama pozitif bakmasını engeller. Tüm negatif karamsar enerjilerin kaynağı egodur. Pozitif düşünce ise kalbin sezginin ürünüdür ve daha geniş bir perspektiften olayları irdeleme ayrıcalığı kazandırır. Dolayısıyla bir soruna çok farklı çözümler getirebilecek kapasite ile donanmasını sağlar.  Pozitif düşünce  insanı sağlıklı bir birey haline getirir. Strese gerginliğe bağlı gelişen ve kötüleşen hastalıklardan korur. 

Bu yazımızda da Pozitif Düşüncenin Yararları konusuna değindik.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı