SağlıkYaşam

Parmak Çıtlarken Meydana Gelen Ses Nasıl Oluşur?

Parmaklar çeşitli şekillerde çıtlatılabilir. Kimi insanlar için parmak çıtlatma gergin oldukları durumlarda başvurdukları bir alışkanlık olabilirken kimileri için ise rahatlamak amacıyla kullanılır. Kesin olmamakla birlikte, büyük kısmında erkeklerin bulunduğu, bireylerin yüzde 25-54 ‘ü parmak çıtlatma yöntemini kullanırlar.

Parmak çıtlatmanın çeşitli şekilleri olsa da çıtlatma sesi aynıdır. Eklem arasındaki boşlukların artmasıyla birlikte eklem sıvısı içerisindeki gazlar küçük baloncuklar oluşturur. Artan boşluğa ekstra olarak sıvı dolar bu sıvı baloncuklar birleşerek daha büyük baloncuklar oluşturur ve sonuç olarak patlama meydana gelir.

Eklemlerin bir kez çıtlatılmasının ardından yaklaşık olarak 15 dakika boyunca tekrar çıtlatılamaz. Bu süre zarfında eklem normal hale döner ve sıvı içerisinde daha çok gaz çözünür. Bunun sonucunda ise yeni baloncuklar oluşur.

Çıtlatma ile Artrit Arasındaki Bağlantı

Yıllar içerisinde parmak eklemlerinin çıtlatılmasının eklem etrafındaki kıkırdağa zarar verdiği söylense de kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.

Bu konuda az sayıda deney yapılmıştır. Yapılan araştırmalardan en bilinenlerinden biri 2009 yılında Parodi Nobel Ödülü nü almıştır. Califonialı bir doktor olan Donald Unger 60 yılın üzerinde bir süre boyunca sol elinin parmağını günde iki kez çıtlatırken sağ el parmağını çıtlatmamıştır. Sonuç olarak iki elinde de bu konuyla alakalı hastalık belirtisinin bulunmadığını belirtmiştir.

1975’ te Los Angeles’ ta bulunan bir yaşlı yurdunda bulunan 28 kişi üzerinde bir araştırma yapılmıştır ve sık sık parmağını çıtlatan bireylerde eklem iltihabı (artrit) hastalığının oluşma riskinin daha az olduğu kanısına varılmıştır.

1990 yılında daha kapsamlı bir araştırma yapılmış yapılan araştırmada 45 yaş üstü 300 kişinin elleri incelenmiştir. Parmaklarını çıtlatan bireylerin yüzde 84’ ünde ellerde şişme ve bir cisim tuttuklarında ellerinin diğer bireylere göre daha zayıf oldukları sonucuna varılmıştır. Fakat bu sonuçta kesinlik açısından tartışılabilmektedir.

Çıtlatmaya Devam Edilmeli Mi?

Bu konuda yapılmış ve 2013 yılında yayımlanış olan araştırmaya göre bireylerin sadece parmak çıtlatıp çıtlatmadığı belirleyici olmayıp çıtlatma olayının ne sıklıkla yapıldığı göz önüne alınmıştır. Gerek 15 dakikada bir, gerekse günde bir kez çıtlatılsın, çıtlatma sayısının eklem hastalıklarının oluşma riskinde herhangi bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.

O halde parmak çıtlatmak ile eklem hastalıkları arasında nasıl bir bağlantı kuruluyor? Artrit hastalığı bulunan bireylerin eklemlerindeki kıkırdak zarar görmüş olduğu için kimi zaman kendiliğinden çıtlar. Fakat bu zarar görmüş olmasının nedeni olarak değil sonucu olarak kabul edilir. Artritin nedenleri olarak yaşlılık, genetik faktör, eldeki incinme, ömür boyunca ellerin ağır işlerde kullanılması gibi etkenler sayılabilir.

Parmak çıtlatmanın başka zararları var mıdır? Çıtlatma esnasında parmaklarda bulunan bağ dokusunun zedelenmesi veya burkulması gibi olaylara nadir olarak rastlandığı söylenmektedir.

Özet olarak, parmak çıtlatmanın herhangi bir hastalığa yol açmadığı sonucuna ulaşılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı