GüncelTeknoloji

Otonom Sürüş Deneyimi Hayata Geçti mi?

Otonom sürüş deneyimi her an hayata geçmek üzeredir. Bundan birkaç sene önce Tesla sürüşü ile yaşanan kazanın ardından adından oldukça söz ettiren otonom araç güvenliği, Toyota ile hayata geçecek gibi. Tesla kazasında, aracın yanından geçen bir kamyonun altında kalması, sürücüsüz araç güvenliğini tartışılır hale getirmiştir.

Aracın tek kontrolü düz giderken sürücüsüz gitmeye yönelik idi. Yandan gelen araçlara karşı bir kontrol mekanizması bulunmaması, aracın yandan sollayan kamyonun altında kalmasına sebep olmuştur. Bu talihsiz olayın ardından gözler hangi şirket ve otomobil firmasının üretim yapacağına çevrilmişti.

Toyota’nın Sürücüsüz Araç Deneyimleri

Toyota sürücüsüz araç deneyimlerine son zamanlarda hız vermiştir. Test sürüşlerinde diğer araç sürüşlerinde yaşanan hatalardan da esinlenerek kontrol mekanizmalarını genişletmiştir. İnsan hatalarına karşı da önlem almak için araç tasarımlarında güvenlik önlemlerini arttırmıştır. Ani ve beklenmedik hatalara karşı aracın bir kontrol sistemi oluşturulmuştur.

Aracı sadece düz yolda kullanmak değil, trafiğe açık bir alanda hatalı araç sollamalarına karşı da kontrol mekanizmasını geliştirerek dizayn etmek önem kazanmıştır. Bu nedenle, tasarımı çok önceden bitse bile otonom araçların trafiğe çıkması zaman almaktadır. Bu konuda Amerika ve Uzakdoğu’da yapılan sürüşlerin ardından son olarak ta Avrupa’da test sürüşleri yaparak, aracı piyasaya sürecektir.

Avrupa Komisyonu tarafından da büyük bir bütçe ayrılan araç için ön çalışmaların ardından sürücü eğitimi gibi konular da ağırlık kazanacaktır.

Yapay Zekâların Kullanım Alanları

Yapay zekâların kullanım alanlarından en önemlisi, akıllı araç teknolojileridir. Sürücüsüz araç kullanımı diye tasarlanan otonom araçlar, yapay zekâ tarafından yönetilen araçlardır.

Araçlar trafikte ilerlerken tavan kısmındaki dijital ölçer yardımı ile mesafe ölçülüp, ona göre hız belirlenip, sağa ya da sola dönüşler hesaplanır. Trafiğe açık alanlarda uzun süre test yapılarak piyasaya sürülmesi, olası araç hatalarına karşı kazaları önlemek için önem taşımaktadır.

Araç kazalarına karşı her türlü önlemin alındığı, sıfır hata ile çalışması planlanan araçların satışı çok yakında gerçekleşecek gibi durmaktadır. İki ülkede kullanım hatası olmadan sürüş keyfi yaşatan araçlar, yakın bir tarihte yaygınlaşacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı