Biyografi

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir ?

Çiftçi bir ailenin çocuğu olan Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 yılında Sivas Sarkışla ilçesine bağlı Elmalılı köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sarkışla ilçesinde tamamlayan Yazıcıoğlu daha sonra Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini kazanarak belkide hayatının en önemli yıllarını geçireceği Ankaraya gitti. Çocukluk yıllarında başlayan İslam ve Ülkü aşkını yitirmeyen Yazıcıoğlu bu sevgisini Ankara’da görev alacağı Ülkü ocakları genel merkzinde perçinlemiş olacaktı. Üniversite eğitimine başlamadan evvel 1968 yılında Sivas’ın Sarıkamış ilçesinde Genç Ülkücüler Hareketi’ne katılmıştı. Lise yıllarında ilk cemiyetçilik çalışmalarına’da bu vesileyle başlamış olacaktı.

1980 Öncesi

1972 yılında Ankaraya eğitim hayatını sürdürmek için gittiğinde civan mert birdelikanlıydı Yazıcıoğlu. Sırasıyla Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’nda bulundu. 1978 yılında faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin de kurucu genel başkanı oldu. Başkanlığı sırasında meydana gelen Bahçelievler ve Kahramanmaraş katliamlarıyla suçlansa da herhangi bir delil bulunamayarak yargı tarafından suçsuz sayılacak ve serbest bırakılacaktı. Nitekim böyle bir suça ne karışmış ne de tetikçisi olmuştu Muhsin Yazıcıoğlu. Daha sonra beraat eden Muhsin Yazıcıoğlu, Arkadaşları Abdullah Çatlı ve Mustafa Pehlivanoğlu’nun yakalanmasıyla akıllarda kalan bir olay daha gerçekleşmişti. Rivayet odur ki Muhsin Yazıcıoğlu Ankara Emniyet şubesine telefon açarak “Bu size son ihtarım. Abdullah Çatlı’yı bırakmazsanız Ankara’nın 150 yerinde bomba patlatacağız” diyerek emniyeti tehdit ettiği söylenir. Tabi bir iddadan ibaret olan bu bilginin bir kesinliği yoktur.

1980 Sonrası

Milliyetçi Hareket Partisi’nde 1980 yılına kadar genel başkan müşavirliği görevinde bulundu. 80 ihtilalinden sonra MHP ve Ülkücü kuruluşlar davasından yargılanan Muhsin Yazıcıoğlu, 5 buçuk yıl hücrede olmak üzere toplamda 7 buçuk yıl Mamak ceza evinde hapis yattı. Bir röportajında hücresine pek ışık vurmadığından gözlerini kaybetme durumu vuku bulmuş bunun üzerine arkadaşları kendisi için maydanoz temin ederek maydanoza bakması istenmişti. Böylece gözlerini görme yetisini kaybetmesinin önüne gececekti. Bunun gibi daha bir çok farklı işkencelere maruz kalan Yazıcıoğlu demir bir tabutun içine konularak meydanda bırakılmış gecenin soğu ve öğlen güneşinin sıcağında kendisine eziyetler edilmiş işkencelere maruz bırakılmıştı. 

Siyasi Yaşamı

Binbir türlü eziyet ve işkencelerin ardından ceza evinden çıkan Yazıcıoğlu, Ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı. Milliyetçi Çalışma Partisine 1987 yılında giren Muhsin Yazıcıoğlu bu dönemde genel sekreter yardımcılığı görevi aldı. Ekim 1991 seçimlerinde Refah partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi’nin kurduğu ittifak içerisinden memleketi olan Sivastan Milletvekili seçildi. Daha sonra bulunduğu parti olan MÇP’den düşüncelerinin uyuşmadığı gerekçesiyle 5 Milletvekili arkadaşı ile ayrılıp Büyük Birlik Partisi’ni kurdu ve partinin genel başkanı oldu. Anavatan Partisi ie Büyük Birlik Partisinin İttifakı neticesinde 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan erken genel seçimlerde Tekrardan Sivas Millevekili olup TBMM’ye girdi.

25 Mart Günü

25 Mart 2009 günü Kahramanmaraştan helikopterle Yerköy-Yozgat mitingine katılmak üzere yola çıkacaktı. Kendisinin de beyanı üzerine Muhsin Yazıcıoğlunun ilk helikopter seyahati olacaktı. Kendisi helikoptere binmeden önce muhabirlerin sorularına yanıt verdi ver bir kaç kelam etti, ölümün ne zaman ve nasıl geleceğini bilmediğimiz bir dünya da diyerek giriş yapmıştı… 

Keş dağının benzi soluk

Vicdan azabı çeker ayaz,

Bir yiğit daha doğar mı 

Ey evladı mert ve yiğit Sivas…

Manevi Hayatı

Muhsin Yazıcıoğlu siyaseti bazıları gibi parası, makamı vs gibi dünyalıklar adına yapmazdı. O herkesin umudunu kestiği  ülkemize çökmüş kara bulutların arasında, “Önümüzde iki seçenek var: Ya ibret almayanlar gibi tarihin tekerrürüne seyirci kalacağız ya da bu ezberi bozacağız. Biz, ikinci yolu seçiyoruz.” diyerek siyasetci olmayı değil kendini ve bütün hayatını vatanına adamayı seçmişti. Muhsin Yazıcıoğlu demek sadece bir siyasetciydi demek değildir. Muhsin yazıcıoğlu demek  “İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok.”

Muhsin Yazıcıoğlu

Muhsin Yazıcıoğlu Sözleri ile dünya cihadını Allah’ın şaşmaz terazisini göze alarak, dünyanın kimseye kalmadığı gibi onada kalmayacağını bilerek, doğru, edebli, ahlaklı ve onurlu bir şekilde sürdüren olduğunu bilmek demektir. Herkesin dünyalık hırsları yüzünden vatana kasdedenlere, para babalarına, yalanlara, entrikalara, onursuzluğa yapıştığı o dönemlerde “inanmadığım yolda milyonlarla yürüyeceğime, inandığım yolda tek başıma yürürüm.” diyerek davasına ve onuruna sadakat gösterirdi.

Zindan ve Hayaller…

Zindanmış bu karanlık oda.

Ne gam!

Bana, imanımın ışığı yeter…

Ellerim mi kelepçelenmiş arkasından?

Tutsak edilemez ya düşünceler!

Paslı kilit ve demirlerle çevrili.

Olsa da odam,

Sınır tanımaz hayaller.

 Tahlil

Muhsin yazıcıoğlu bu şiirinde ülkesinde gördüğü yanlışları haykırdığı için girdiği dünyalık zindanları hiçbir gam olarak görmüyor ve biliyorki Yusufu zindanlardan alıp saraya koyan Allah, imanı ile onu doğruya elbet çıkarır. Çoğu insan sindirilsede o ellerine vurulan kelepçelerin ardından özgür düşünceleri haykırmaya devam etti. İnsan susturulmaya kalksada, bedeni zindanlara atılsada ruhu ve zihnine asla kepenk vurulmaz düşüncelerini ortaya koyarak binlerce doğrunun şehadetinden önce ve sonrasında ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Dönemin en büyük belası olan kişilerin makam ve mevki tekliflerini vatana kastettiklerini anlayınca elinin tersiyle itmiş ve dimdik karşılarında durmuştur. Fakat  “Er meydanı kancıklık kabul etmez!” diyen Muhsin Yazıcıoğlu Er olmayanlar tarafından  Erliğiyle başa çıkılamayınca onursuzca şehit edildi. Onca soğuğun ürpertemdiği o dağlar bir şehitle ürpermişti…

Rahmetle minnetle…

not: Bu Çalışmayı Sevgili kardeşim Recep Tayyip Menekşe ile ortaklaşa hazırladık.

Mehmet Pakdil
FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

One thought on “Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir ?

Bir cevap yazın