BiyografiYaşam

Muhammed İkbal Kimdir?

Muhammed İkbal, İslam âlimi olarak da bilinen ülkemiz de birçok çocuğun da isminin konulmasına etki eden ünlü İslam şairi, felsefeci, sanatçı, ekonomi bilimci ve de bir siyasetçidir. Müslüman yaşamının canlanmasına ve evrensel kardeşlik adına önemli etkisi bulunmaktadır. 

İlk Yılları 

1873 yılının 9 Kasım’ında dünya ya geldi. Akrep burcudur. Pakistan’ın Pencap eyaletine bağlı Siyalkut kentinde Dünya ya gelen Muhammed İkbal bir diğer ismi ile Allame İkbal, dini bütün bir anne ve babanın oğlu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimini Kur’an üzerine almıştır. 

19.yüz yılda Sikh İmparatorluğu Keşmir’i fetih etmesi ile birlikte İkbal’in dedesi Pencap eyaletine göç etti. Şiirlerinde de sık sık bu eyaletten söz etmektedir. Babası ise Şeyh Noor Muhammed adı ile anılan terzi olmasına rağmen iyi bir din adamı idi. Annesi İmam Bibi olarak anılırdı. Annesini 1914 yılında, babasını ise 16 yıl sonra 1930 yılında sonsuzluk şerbetini içerek rahmetli olmuşturlar. 

En çok annesinin vefatından etkilenmiştir. Ve bu etki ile annesine bir dörtlük yazmıştır. 

                    “Beni endişe ile kim bekleyecek? 
                     Mektubum gelmezse huzursuzluğu kim sergileyecek, 
                     Gece yarısı dualarıyla artık kim düşünecek, 
                     Bütün hayatın da sevgin, bağlılığın ile hizmet ettin, 
                     Tam sana hizmet edecek iken ayrıldın.” 

Kuran eğitimi için medreseye kabul edildiğinde sadece 4 yaşında idi. Arapça eğitimini Seyid Mir Hasan’ın eğiminden faydalanarak tamamladı. Daha sonra Murray Kolejine gitti ve burada Üniversite sınavına hazırlandı. Hükümet Koleji Üniversitesini kazanarak felsefe bölümüne gitti. 1897’de İngiliz Edebiyatı bölümünü okudu ve Jalaluddin adlı madalyayı kazandı. Aynı üniversite de yüksek lisans yaptı ve birincilik ile tamamladı. 

Yüksek Eğitimi 

İkbal, Lahor Devlet Üniversitesi felsefe öğretmeni olan Thomas Arnold’dan etkilenerek yüksek lisans eğitimi için 1905 yılında İngiltere’ye gitme kararı aldı. İngiltere de Cambridge Üniversitesi Trinity Kolejinde burs kazandı ve 1906 yılında Bachelor of Arts’tan mezun oldu. 1907 yılında doktora çalışmalarına devam etmek için Almanya’nın Münih kentine taşındı. Burada Ludwig Maximilian Üniversitesinde doktora yapmaya başladı ve doktorasını tamamlayarak doktor unvanını aldı. 

Doktora tezi olarak Friedrich Hommel’in rehberliğinde Pers Metafiziklerinin Geliştirilmesi adlı doktora tezini hazırladı. Muhammed İkbal Avrupa da çalışma yaptığı süre boyunca sık sık şiir yazdı. Şiiri düşüncelerini ifade etmenin en etkili yolu olduğunu anladı ve şiir yazmaya öncelik verdi. Hayatı sürecinde Farsça birçok şiir yazmıştır. 

Akademik Kariyeri 

Doktora eğitimini tamamladıktan sonra tekrar İngiltere’ye dönerek, eğitim aldığı Cambridge Üniversitesinde Felsefe ve İngiliz Edebiyatı dalında profesör olarak üniversite de akademik kariyer hayatına başladı. Daha 35 yaşında olmasına rağmen Profesörlük unvanını almış bir akademisyendir. 

Aynı dönem içinde Hukuk dalında Başsavcı Lahore‘dan hukuk dersi almaya başladı fakat kısa süre içinde bunu bırakarak kendini edebi eserlere adadı ve kısa süre içerisinde İslam Hizmet Derneği’nin üyesinden biri oldu. 1919 yılında İslam Hizmetleri Derneği’nin genel sekreteri olarak çalışmalarında ki düşüncelerini öncelikle seyahatlerinden, Batı Avrupa ve Ortadoğu ‘dan yola çıkarak kazandığı tecrübelerden faydalanarak insan ve toplumun ruhsal yönü üzerinde odaklanmıştır. 

Muhammed İkbal Friedrich Nietzsche, Henri Bergson ve Goethe adlı ünlü filozofların etkisinde kalmıştır. En büyük etkiyi ise Mevlana Celaleddin Rumi üzerinde bırakmıştır. Çocukluk çağından beri derin bir dini bilgiye sahip olan İkbal, Mevlana’yı kendisine rehber edinmiş ve bunun ardından İslam medeniyetinin kültür, tarih, siyası geleceği üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarına başlamıştır. 

Şiirlerinin birçoğunda Mevlana’yı örnek alıp ondan bahsetmiştir. Eserleri, okuyucularına İslam medeniyetinin geçmişteki ihtişamını hatırlatmak ve sosyopolitik kuruluş ve büyüklük için İslam dini üzerinde saf, manevi odaklı mesajlar vermeye yoğunlaşmıştır. En çok kınadığı olaylardan biri ise Müslüman toplulukların ve ülkelerin arasında olan siyasi ayrılıklar oluşuyordu, Müslüman topluluklar ve ümmet açısından İslam dininin önemini bahsederek birçok konuşma yapmıştır. İkbal’in şiirleri birçok dile tercüme edilmiştir. 

Muhammed İkbal’in Çabaları ve Siyasi Yaşamı 

Politika 

Zamanında kazanmış olduğu hukuk pratikliği ile şiirlerinde bunu anlamaktayız. Birinci Dünya Savaşı’ndaki Hindistan’ın savaşa katılmasını desteklemedi ve Muhammed Ali Jauhar ve Muhammed Ali Cinnah ile Müslüman  siyasi liderler ile yakın temas içinde bulunuyordu. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı