DiplomasiPolitikaSağlıkSiyasetTeknolojiYaşam

Maske Savaşları Dünyada Ülkeleri Birbirine Düşürecek

Çin’de başlayıp dünya geneline yayılan COVİD 19 salgını nedeniyle maske sıkıntısı yaşanmaktadır. Ülkemizde 2020 Mart ayında ilk vakanın görülmesiyle birlikte kişisel hijyen önlemleri artmış, özellikle kolonya, el dezenfektanı ve maske satışlarında artış görülmüştür.

Uzak doğu ülkeleri yanında Avrupa ülkeleri ve Amerika da yaşanan bu salgından etkilenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi açıklaması ile COViD 19 salgının dünya geneline yayıldığı resmiyet kazanmıştır. Bu salgınla birlikte birçok insan maske kullanmaya, hatta maske alarak evinde depolamaya başlamıştır. Haliyle maske krizi yaşanmış ve yetişmemeye başlamıştır.

Maske Türleri Nelerdir?

Genel olarak sokaklardaki insanlarda gördüğümüz maskeler cerrahi maske ya da tıbbi maske olarak adlandırılır. Koruyuculuk oranı çok yüksek olmasa da kolay ulaşılabilirliği ve damlacık yayılımını önleme özelliği nedeniyle en sık tercih edilen türlerdir. Ülkemizden birçok dünya ülkesine cerrahi ve tıbbi maske yardımı yapılmıştır.

Kumaş maskelerin özelliği ise yıkanıp tekrar kullanılabilmesidir. Son zamanlarda özellikle siyah renkte olan kumaş maskeleri sıklıkla görmeye başlasak da koruyuculuk oranı net olarak bilinmemektedir.

Hastanelerde sağlık çalışanları tarafından kullanılan maskeler ise biraz daha kapsamlıdır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu maske türlerinin COVİD 19’lu hastalarla temas halinde olan sağlık çalışanları tarafından kullanılması tavsiye edilir. Bu maske türleri de kendi için ffp1, ffp2, ffp3 gibi türlere ayrılır. Kendi imkânlarınızla bu maskeleri sipariş etmeye kalktığınızda oldukça yüksek fiyatlarla karşılaşırsınız.

Dünya Ülkeleri Arasında Yaşanacak Olan Maske Savaşlarının Nedeni

Yaşadığımız şu günlerde gündem oldukça farklıdır. Artık insanlar hijyene her zamankinden daha fazla önem vermektedir. Maske kullanımı hayatımıza yerleşmiş ve sokakta maske ile dolaşan insanları görmek normal hale gelmiştir. Birçok dünya ülkesi hiç beklemediği ve hiç hazırlıklı olmadığı bir virüs salgını ile karşı karşıyadır.

Hazırlıklı olmamak demek, gerekli koruyucu ekipman konusunda yetersiz kalmak demektir. Ülkemizde genel olarak maske sıkıntısı yaşanmamakla birlikte dünyadaki diğer ülkeler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Ülkelerin yaşadığı maske sıkıntısı birbirleri ile olan ilişkilerinin bozulmasına yol açabilir. Virüs salgını nedeni ile yaşanan maske savaşları, ülkeler arasında bambaşka bir dengenin kurulmasıyla sonuçlanabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı