AnalizKitap Analizi

Kürk mantolu Madonna Kitabına Dair

Öncelikle kitap hakkında size birkaç bilgi vermek isterim.
Romanın adı ilk başlarda “Lüzumsuz Adam” olarak düşülmüs fakat Sabahattin Ali ‘z ve s’ sesleri arasındaki çatışmayı sevmemesi dolayısıyla “kürk mantolu madonna” olarak değiştirilmiştir.

Romanın Ana Karakter

Raif bey, Sabahattin Ali’nin yakınlarının verdiği bilgilere göre akrabasıdır. Sabahattin Ali “kürk mantolu madonna” Kitabında karaktere kendinden özellikler ekleyerek akrabasının ifşa olmasının önüne geçmiştir.
Bu romanı yazmaya ilham olan Taksim’de kadınlardan kurulu Macar orkestrasındaki sarı saçlı,gri kürk giyen, iyi keman çalan bir kadın müzisyendir.

Romanın İçeriği

Başlarında sıkıcı bir şekilde ilerleyen bu duygunun ardından merak hissi sarıp sarmalıyor ruhunuzu. Kısacası bütün duyguları aynı anda yaşamanız bile mümkün. Şair öyle usta bir anlatım kullanmış ki o duyguları yaşamamak mümkün değil. Kitabın sonlarına doğru ön yargılarınız ve Maria Puder’e kızgınlığınız giderek artabilir. Fakat kitabın sonunu asla tahmin edemiyoruz. Sabahattin Ali ustaca şaşırtıyor bizleri. Güzel, akıcı, birçok duyguyu aynı anda bizlere yaşatan bir kalem ile alınıyor bu roman.

Kürk mantolu Madonna

Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz ve hatta her sayfayı çevirdikten sonra acaba ne olacak diyerek merakla okuyacağınız, umutsuz, karamsar bir adamın hikayesi.

“Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar, Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz”

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı