SağlıkYaşam

Kronikleşen Hastalıklar

Kronik kelime anlamı olarak uzun bir süredir vücutta var olan, sürekli gelişen ve ömür boyu tedavi gerektiren hastalık terimi  olarak kullanılmaktadır. Kronik terimi bütün yaşam boyunca süren hastalıkları ifade eder. Kronik hastalıklara yakalananlar ömür boyu ilaç tedavisi görürler.  Akut hastalıklar ise sürekli devam eden hastalıklar değildir.  Kronik hastalıklar  hayat boyu devam ederler ve bu hastalıklarda kesin iyileşme görülmez. Fakat hastaların kullandığı ilaçlar hastalığın belirtilerini azaltıcı özellikle olabilir. Bu ilaçlarla hasta kendini rahat hissedebilir ve normal yaşantısına devam edebilir. 

Kronik Hastalıklar Ömür Boyu Tedavi Gerektirir 

Ağırlaşan kronik hastalıklarda cerrahi tedavi gerekli olabilir. İşlevini kaybetmiş organlar için organ nakli ihtiyacı doğabilir. Bu makalemizde  kronik hastalıklar  konusuna değinmek istedik. En sık görülen kronik hastalıklar  içerisinde hava yollarını etkileyen, daraltan ve hava yollarında iltihaplanma oluşturan hastalıklardan biri olan  astım hastalığı  ile başlamak istiyoruz. Astım hastalığı zaman zaman şiddetli ataklarla ortaya çıkar.  Astım hastalığı  bir akciğer hastalık olarak bireyin kötü hava şartlarına maruz kalması, sigara içmesi ya da sürekli sigara dumanına maruz kalması şiddetli soğuğa maruz kalması gibi nedenlerle belirtiler ağırlaşır. Astım hastalarında bronşlarda iltihaplar ve şişme meydana gelebilir. 

Astım Hastalığı Belirtileri 

Kronik  bir hastalık olan astım hastalığının belirtileri arasında bir ay boyunca hiç dinmeyen öksürük nöbetleri, nefes alıp vermede sıkıntı yaşamak, göğüste daralma, göğüste sıkışma ve ağrı meydana gelebilir. Uykudan uyandıracak kadar ağır ataklar ortaya çıkabilir. Astım hastalarının yaşadıkları yaşam alanlarını temiz tutmaları gerekir. Ayrıca ilkbaharda ağaçlarda polenler astım hastalarına zarar verir. Evde beslenen evcil hayvanların tüyleri de astım hastaları için nefes daraltıcı faktörlerdir. Parfüm ve sigara dumanından rahatsızlık duyma yine astım hastalarının gösterdiği bir tepkidir. 

Kronik Hastalıklar
Kronik Hastalıklar

Hipertansiyon da Kronik Bir Hastalıktır 

Kronik hastalıklar  arasında yine ülkemizde en sık yaşanan hastalık olan hipertansiyon orta yaştan sonra ortaya çıkar. Kan damarlarındaki basıncın sürekli yüksek olması Yani 140 milimetre civa ve küçük tansiyonun 90 milimetre civarı üzerinde olması kişinin  yüksek tansiyon hastası  olduğunu gösterir. Çok sinsi bir hastalık olan  hipertansiyon  gelişerek vücutta önemli ve ölümcül olabilecek kalp krizine, kalp yetmezliğine, böbrek hastalıklarına ve hatta körlüğe neden olabilir. 

Tedavisi En Kolay Hastalık Tansiyon Hastalığı 

Tedavisi en kolay hastalıklardan birisi olması  yüksek tansiyon  nedeniyle ölümlerin azalmasına düzenli ilaç kullanımı ve diyet programları yardımcı olmuştur.  Yüksek tansiyon  riski taşıyan insanlar; aşırı sigara tüketenler, aşırı kiloları olanlar, gebe kadınlar ve diyabet hastaları olarak sınıflandırılabilir. Ayrıca 45 yaşını geçmiş bütün insanlar yine yüksek tansiyon riski altındadır. Yüksek tansiyon Kronik bir hastalıktır ve bir ömür boyu tedavi gerektirir. Yüksek tansiyon hastası olanlar beslenme ve yaşam programlarını yeniden gözden geçirmek zorundadırlar. Örneğin tansiyonu yükselten tuzu yaşamlarından tamamen çıkarmaları gerekir. Aynı şekilde yağlı yiyecekleri tüketmemeleri gerekir. Günlük egzersizleri aksatmamalı ve ağır yağlı yemekleri yememeleri gerekir. Beslenme organik besinlerden sağlanmalıdır. Düzenli uyku uyumaları sakin stressiz bir yaşam sürmeleri gerekir. 

Kronik Hastalıklar
Kronik Hastalıklar

Diyabet Tip 1 ve Tip II. Hastalıkları da Kronik Hastalıklardır 

En tehlikeli kronik hastalıklardan birisi de diyabet hastalığıdır.  Kronik hastalık  olarak şeker hastalığı diyabet  Tip 1 şeker hastalığı  ve  Diyabet Tip 2 şeker hastalığı  olarak iki kısımda incelenmektedir. Diyabet Tip 2 hastalığı genellikle genetik faktörler ve yaşam koşullarına göre 40 yaşından sonra ortaya çıkabilir. Aşırı Obez insanlar potansiyel diyabet hastaları olarak kabul edilebilir. Diyabet  hastalığının kronik bir hastalık olması nedeniyle ömür boyu tedavi sürecinde düzenli bir beslenme programı ve yaşam biçimi gerekir. Diyabet hastaları düzenli olarak ilaçlarını almak ve kontrollere gitmek zorundadırlar. Pankreas organının görevini yerine getirmemesi ve insülin salgılayamaması veya vücudun insüline doğru düzgün cevap vermemesi şeker hastalığı sonucunu doğurmaktadır. 

Kronik Hastalıklar
Kronik Hastalıklar
Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı