Kişilik Bozukluklarının Ortak Özellikleri
Sağlık

Kişilik Bozukluklarının Ortak Özellikleri

Kişilik bozuklukları  olan insanların ortak özellikleri vardır. Bu ortak özellikler incelendiğinde objektif olarak kişideki ruhsal bozuklukların ne olduğu ortaya çıkarılabilir. Kişilik bozukluğu olan insanların ortak özelliklerinden bir tanesi onların aşırı kibirli olmaları ve empati yeteneklerinin tamamen sıfırlanmış olmasıdır. 

Kişilik Bozukluklarının Ortak Özellikleri Nelerdir 

Kişilik bozukluğu olan insanlar hiç kimseye güven duymamaktadırlar ve kolay kolay aşık olamazlar. Sosyal uyumsuzluk ve duygusal kararsızlıklar içinde debelenip dururlar. Hayatlarının geri kalan bütün zamanlarını tedavi edilmezse toplumdan soyutlanmış olarak geçirmeye yatkındırlar.  

Anksiyete bozuklukları, depresif duygu durumu belirtileri gösteren kişilik bozukluğu olan insanlar rahatlıkla yalan söyleyebilirler. Yaptıkları bir şeyi kolayca inkâr edebilirler. Duygusal yetersizlik ve istikrarsızlık bu kimselerin hayatında hâkimdir. Bu kimseler adeta EGO için yaşarlar. Uğradıkları bütün başarısızlıklarda hep başkalarını suçlamayı tercih ederler. 

Kişilik Bozukluğu Olanlar Hayata Karamsar Bakar 

Hayatı daima olumsuz talihsiz ve bir çile mekânı olarak  görürler. Tam tersine hayatı  Polyanna  gözüyle görerek gereksiz bir sevinç coşku ve özgüven duyanlarda da kişilik bozukluğu vardır. Her şey gibi negatif bakış açısının zararlı olması kadar tamamen pozitif bakış açısı da  kişilik bozukluğu  nedeni olmaktadır.   

Kişilik bozukluğu olan insanların ortak özelliklerine dönelim. Kişilik bozukluğu olan insanlar halüsinasyonlar görürler ve mantıksal çıkarımlar yapamazlar. Dolayısıyla net zihinsel görüleri yoktur ve iyi bir hafızaları bulunmaz. Derinlemesine kökleşmiş yaşam boyu oturmuş bozuk davranış kalıpları geliştirirler.  

Esasında yapılan araştırmalara göre dört dörtlük kişiliği tam oturmuş insan sayısı azdır. Herkeste az ya da çok kişilik bozuklukları bulunmaktadır. Bu bozuklukların eşik seviyesini belirleme konusunda bazı bilimsel tartışmalar hala sürmektedir.  

Nitelikli ruh sağlığıyla ilgilenen Uzmanlar kişilik bozukluklarını ortaya çıkarmak için bazı testler uygularlar. Hazırlanan bu testler çeşitli bilim dallarında uzmanlaşmış uzmanların kendi dallarında kişiliği ölçen nitelikte testler hazırlamasıyla ve bunların bir araya getirilmesi ile oluşturulurlar. 

Kişilik Bozukluğu Testleri 

Hipokondri, depresyon, histeri, psikopatik sapma, erkeklik-dişilik, paranoya, psychasthenia, şizofreni, hipomani, ve sosyal içe dönüklük belirtileri kişisel bozukluğun olduğunu göstermektedir. Bilgisayar programları ile hazırlanan bu testler belirli yaşlara, eğitim seviyelerine, cinsiyete, medeni duruma ve ekonomik yaşantıya göre düzenlenirler.  

Genellikle depresyon anksiyete gibi kişilik bozukluklarını ortaya çıkarmakta kullanılırlar. Bu testler Ayrıca Şizoid, Çekingen, depresif, Bağımlı, Histrionik, Narsisistik, Antisosyal, Agresif (Sadist), Kompulsif, negativistik ve mazoşist karaktere sahip insanların bu yönlerini de su yüzüne çıkartır.  

Anksiyete Bozukluğu, Somatoform Bozukluk, Bipolar Manik bozukluk, Distimik Bozukluk gibi ruhsal sorunlar da testlerle ortaya çıkarılmaktadır. Alkol Bağımlılığı, İlaç Bağımlılığı, Travma Sonrası Stres, Düşünce Bozukluğu, Majör Depresyon ve Delüzyonal Bozukluk da günümüz biliminin ışığında kolayca ortaya çıkarılıp tedavi edilebilmektedir. 

Hayatı Olduğu Gibi Görmek 

Karamsar insanların haklılık payı olduğu gibi pozitif bakan insanların da haklılık payı vardır. Ama uç kutuplarda her olaya karamsar bakanlar ve her olaya pozitif bakanlar uçlarda yaşarlar ve bu uç insanlarda  kişilik bozukluğu  vardır. Hayatın hem iyi hem de kötü olabileceğini kabul etmek ve her olayı, onun gerektirdiği gibi karşılamak olgunluk belirtisidir. Hayata temkinli yaklaşanlar olgun insanlardır.  

Olgunluk hayat tecrübesi yaşlanma ile gelmez, hayata bakış açısını değiştirmekle kazanılır. Yaşanılan her olaydan bir ders çıkartmak ve hayatın getirdiği yeni olayları ve sorunları bu derslerle çözmeye çalışmak da tek başına yeterli değildir. Çünkü hayat her an yeni sürprizlerle doludur ve geçmişte işe yarayan çözümler, yeni olaylarda işe yaramayabilir. Her yeni olay yeni bir tecrübe kazandırır ama her tecrübe her yeni olayda çözüm olarak tek başına kullanılamaz. 

Mehmet Pakdil
FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın