KültürTarihYaşam

Kimsenin Bilmediği İstanbul’a En Yakın Tatil Bölgeleri

İstanbul en güzel şehirlerden biri olup en yakın tatil bölgelerini de kapsaması nedeniyle hafta sonları dâhil bir yerlere gitme isteği uyandırmaktadır. Şehir karmaşasından kaçmak isteyenler için; huzur verici rotalardır. İstanbullu için insan trafiğinden bıkan, kuş cıvıltıları ile uyanmak, serinlemek, açık havada yemek yemek, sulara kendini bırakmak gibi seçeneklerle kimsenin bilmediği kuytu köşeler kesinlikle araştırılmalıdır.

Aydos Tepesi

Aydos Tepesi İstanbul’un en yüksek noktasıdır. Kartal, Pendik ilçelerinden görülür. Çam ağaçları ile teneffüs edilen temiz havanın güzelliği olmazsa olmazdır. 537 metrelik tepe yüksekliği vardır. İstanbul’un en yüksek noktasıdır.

Kimsenin bilmediği İstanbul’a en yakın tatil köşelerinden bir başkası Riva’da Elmas Burnu’dur. Özellikle İstanbul Anadolu yakasında oturanlar için en çok tercih edilen yerdir. Uzun bir kumsalı vardır, derin bir sessizlik ile tam bir dinlenme yeridir. Hem denize girmek hem de sahilinde yürüyüş yapmak için harika bir plajı vardır.

İstanbul’a yakın ve gürültülü ortamlardan kaçanlar için en etkili yerlerden biridir. İstanbul Sarıyer de bulunan Marmaracık koyu yine bu keşfedilmemiş güzellikler listesinde yer alabilecek özelliktedir. Karadeniz sahilindedir. Tabiata doyulur.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı boğazın en dar yerindedir. Renkli tarihi evleri ile dikkat çekicidir. Boğaz’ın en güzel manzarasına sahip olunur. Burada Göksu ve Küçüksu doğal güzellik açısından ön plandadır. Göksu plajı İstanbullular için ailece piknik yeridir.

İstanbul’a yakın kafa dinlemek adına henüz keşfedilmemiş yerlerden bir diğeri de Atatürk Arboretumu’dur. Belgrad Ormanının güneydoğusundadır. Yaprakların dökülmüş orman yolunda artı göl manzarası seyretmekle adeta cennetten bir köşe hissi yaşanır. Bir başka rota ise Baltalimanı’nda bulunan Japon Bahçesidir. İstanbul’da yaşayanların bile hala bilmediği doğa harikası bir yerdir.

Japon kültürünün hâkim olduğu, çeşitli bitki türlerinin olduğu ve yapay bir gölü ile insanın kendisini dinleyebileceği ve deyim yerindeyse büyüleneceği yerlerden birisidir. İstanbul başlı başına insanı kendinden geçiren tatil rotaları ile bambaşka keyifler barındıran özelliktedir. Bu noktalar belki keşfedilmemiş olsa da İstanbul’a yakın olup da kalabalık özellikte olan Ağvası, Sapancası, Polonezköyü ile bile bambaşkadır. İstanbul’da yaşamak, İstanbul’da olmak, İstanbullu olmak  bir başkadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı