SağlıkYaşam

Kepek Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dersinde  oluşan ve pullar halinde dökülen deri parçalarına  kepek  denir. Kepek sosyal hayatı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bununla birlikte bulaşıcı değildir. Fakat  kepekli saçlar  kişisel görüntünün bozulmasına sebep olur, bu da kişiyi sosyal ortamlardan uzakta tutmaya sebep olur. 

Kepekli saçlar karşınızdaki kişinin sizi itici, kirli temizliğe önem vermeyen birisi olarak algılamasına sebep olabilir. Temizlikle alakası olmasa da estetik görünümde kötü sonuçlar ortaya koyar. 

Kepek problemi  olan bireyler kaşıntıdan şikâyetçidirler. Kepek tedavisinde kepek şampuanları en önde gelen tedavi yöntemidir.  Kepek şampuanları  sayesinde kepeklerin giderilmesi mümkündür. Bu konuda çeşitli şampuanlar denenebilir ya da cilt doktorundan yardım alınabilir. 

Kepek Oluşum Nedenleri 

Cildin kendisini yenilemesi gibi saç derisi de kendini yenilemektedir. Bu yenilemeyle birlikte ölü hücreler atılarak yerine yeni hücreler gelir. 

Cildin hücre yenilenmesi olayını normalin üstünde hızda gerçekleştirmesi ölü derinin birikmesine neden olur böylece  kepek oluşumu  meydana gelir. 

Kepeğin oluşmasıyla birlikte ölü kafa derisinde ölü deri yamaları kendini belli eder. Kafa deresinin tazelenmesi kepeğin tek nedeni olmayıp bu konuda çeşitli nedenler mevcuttur. 

Cildin Yağlanması ve Kabuklanması (Seboreik Dermatit) 

Cildin yağlanması  ve kuruması belirtileri ile kendini belli eden bir tür egzama hastalığı ile de kepek oluşa bilir. 

Bu tür mantarlar kendini saçta kepek olarak, göz kapaklarında, kulak arkasında, koltuk altında, burun kenarlarında kendini gösterirken bu bölgelerde kabuklanma, soyulma gösterir. 

Cildin belirli bölümleri yağlı belirli bölümleri ise kuru olabilmektedir. Kuru olan bölgelerde pul pul dökülmeler daha çok görülür. Bu mantar türü bebeklikten yaşlılığa kadar her dönemde görülebilmektedir. Bunun için eczanelerde satılan  ketoral  markalı şampuanı deneyebilirsiniz. 

Malezya Mantarı 

Bu mantar türünde herhangi bir zarar söz konusu değildir. Fakat kontrol altına alınmadığı sürece cildin kendini yenileme sürecinin çok hızlı gerçekleşmesine neden olur.  Malezya mantarında bağışıklık sisteminde değişmeler meydana gelir. Bununla birlikte cilt aşırı fazla yağ üretir. Bu yağlanma mantarın büyümesine, buda ciltteki kepek oranının artmasına sebep olur. 

Aşırı Az veya Aşırı Çok Saç Yıkamak 

Saçların az yıkanması saçların yağlanmasına buda kepek sorununa yol açmaktadır.  Saçların aşırı yıkanması  ise saç derisindeki doğal yağın azalmasına neden olur. Derideki yağın azalması saç derisindeki kurumaya, bu kurumada kepek oluşumuna sebep olur. 

Şampuan Tercihi 

Devamlı olarak  şampuan değişimi  ve aşırı şampuan kullanımı kepek oluşumuna sebep olabilmektedir. Saç derisinin şampuanda ki kimyasal maddelere tepki vermesiyle birlikte kepek oluşumu görülür. 

Kepek oluşumu  şampuandan kaynaklanıyorsa doğal ürünlerin kullanılması önerilir. 

Saç Şekillendiriciler 

Saçı şekillendirmek amacıyla kullanılmakta olan jöle, briyantin, saç spreyi ve fön benzeri saç şekillendirme uygulamaları kepek oluşumunu arttırmaktadır. Bu şekillendiricilerin kullanılıp gün sonunda temizlenmemesi  kepek oluşumunu  daha da arttırır. Seç şekillendiricilerin kullanımına ara verilmesi kepeği ortadan kaldırmaktadır. 

Cilt Kuruluğu 

Cilt kuruluğu kepek oluşumuna neden olan başka bir sebeptir. Bu nedenle kuru cilde sahip bireylerde kepeklenme oranı daha yüksektir. 

Kuru cilde sahip bireylerin kollarında, bacaklarında, ayaklarında, sırtlarında, göğüs bölümlerinde kepeğe rastlanabilir. Kuru cildin normale dönmesi için nemlendiriciler kullanılmalıdır. 

Kepeğin Diğer Nedenleri 

Kepek oluşumunun  diğer nedenleri arasında en başta az su tüketimi gelmektedir. Günde 2 litrenin altında su tüketimi kepek oluşumuna neden olmaktadır. Streste kepek olumunun bir diğer nedenidir. Kış aylarında yeterince güneş ışığı almamakta kepek oluşumuna neden olmaktadır. 

Kepeğin tedavisinde  doğal yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler; 

Duş sırasında kullanılan şampuanın içerisine birkaç damla sirke ya da limon suyu karıştırılabilir. 

Elma şırası sirkesinin kepek önleyici özelliği vardır. Elma şırası sirkesi sulandırılarak, saç diplerine masaj yapılabilir. 

Kepek tedavisinde  bir diğer yöntem bol bol meyve sebze tüketimi ve sağlıklı beslenmedir. 

Birkaç damla miktarında sirkeye 1 çay kaşığı limon suyu eklenerek saçların durulama suyuna katılmalıdır. 

Kuru kekik 2 bardak su ile kaynatılarak ılık haldeyken saça masaj yapılmalıdır. Bu uygulamayla birlikte 10-15 dakika beklenmelidir. 

Saçlara organik Hindistan cevizi yağı uygulanabilir. Bu işlem aynı zamanda zeytinyağı ya da çay ağacı yağı yardımıyla da yapılabilir. Bu uygulama yapılırken saç diplerine masaj yapılmalıdır. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı