SağlıkYaşam

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Bu sorun hamilelik döneminde ortaya çıkan tehlikeli ve ciddi bir sorundur. Annenin RH- kan grubunda babanın ise RH+ kan grubunda olması durumunda bebeğin RH+ kan grubuna sahip olmasıyla  kan uyuşmazlığı  ortaya çıkabilir. Bilindiği gibi bebek kordonu bebek ile anne arasında bir köprüdür ve bebeğin beslenebilmesi ve anneden besin oksijen alabilmesini sağlayan tek köprüdür. Bebek bir sıvı kesesi içinde doğana kadar kalır. Anne kanında vücutta oluşan antikorlar bu kordon vasıtası ile bebeğe geçer. Bu durumda neler olur? Bebekte olumsuz gelişmeler olabilir.  Bebekte kalp yetmezliği  gelişebilir. Hem annede hem de bebekte kordon köprüsünden geçen ve uyuşmayan kan nedeni ile  kalp yetmezliği  gelişebilir. 

Kan Uyuşmazlığı Ölümcül mü

Sakat doğumlar, kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle hamile kalınmadan önce kan uyuşmazlığının olup olmadığının araştırılması yararlı olur. 

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Tespit Edilir 

Hamilelik öncesinde anne ve baba kan örneklerini vererek  Coombs testi  yaptırırlar ve uyuşmazlık ortaya çıkarsa doktorun önerileri doğrultusunda hareket ederler. 

Kan Uyuşmazlığı İğnesi 

Bu iğne Anti D olarak adlandırılır,  kan uyuşmazlığı  iğnesi hamileliğin başlangıcından itibaren 7. ay sonunda anneye enjekte edilir. Doğum sonrasında ise yine 2 defa anneye tatbik edilir. Bebek ise herhangi bir enjeksiyona maruz kalmaz. İğnenin temel amacı antikor oluşumuna mani olmaktır. 

Kan Uyuşmazlığı Testi 

Her anne baba kan grubunu ve RH faktörünü bilmelidir. Bunun için gebelik başlamadan önce  Kan uyuşmazlığı Testi  yapılırsa anne ve baba daha bilinçli bir şekilde önlem alabilir. Gebelik sonrası da kan testleri yapılabilir ve  kan uyuşmazlığı  için önlem alınabilir. Anne adayı hamile kaldıktan sonra bebek ile olan etkileşimi daha detaylı incelenir ve antikor oluşumunu engellemek için anneye 28 haftalık gebelik sürecinin sonunda enjeksiyon yapılır. Eğer test sonuçları negatif çıkarsa anne antikor üretmiyor demektir, böylece bebeğin ve annenin sağlığı tehlike altında değildir. Bazı durumlarda da anne ve bebekte  kan uyuşmazlığı  olduğu halde anne antikor üretmediyse tehlike söz konusu olmaz. 

Anne kanının RH faktörü RH- ve bebeğin RH faktörü RH+ olduğu durumlarda bebeğin kanının anne kanı ile karışması tehlike arz eder. Annenin bağışıklık sistemi harekete geçerek bebeğin kanını tehdit olarak görür ve annedeki kırmızı kan hücrelerinden farklı olan bebeğin kırmızı kan hücrelerine karşı antikor üretir. Bu olaya kan uyuşmazlığı ya da RH uyuşmazlığı adı verilir. 

Kan Uyuşmazlığı Önlemler 

Gebelikten önce kan testleri yapılmalı ve hamilelik döneminin başlarında eşlerin kan grupları RH faktörü açısından teste tabi tutulmalıdır. Bu teste  indirekt Coombs  testi adı verilir. Annenin antikor düzeylerinin gebelik sürecinde incelenmesi sakat doğumlara da neden olabileceğinden tehlikelidir. 

Kan Uyuşmazlığı Tehlikeleri 

Eğer anne ve bebek arasında  kan uyuşmazlığı  varsa bebekten anneye geçen kan annenin bağışıklık sisteminin devreye girmesi ile bebeğin kan hücreleri parçalanır ve çökertilir. Bu durumda bebekte kan eksikliği anemi ortaya çıkar. Kalp yetmezliği nedeni ile bebekte ödem oluşur. 

Kan Uyuşmazlığının Bazı Sonuçları 

Kan uyuşmazlığı  dış gebelik, düşük kan transfüzyonu, Kordosentez, kendiliğinden düşük yapma, Bebekten anneye kan geçişi  +ve – RH uyuşmazlığı, anne karnında bebeği koruyan suyun azalması gibi durumlar ortaya çıkar. 

Her Kan Grubunda Uyuşmazlık Gerçekleşir Mi? 

A grubu B grubu ve 0 grubu  kan uyuşmazlıkları  görülebilir. Burada önemli nokta RH faktörüdür. Bilinçli hareket etmekle anne ve baba bu olumsuz durumun üstesinden gelebilir ve tıbbi önlemler aldırabilir. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı