SağlıkYaşam

Kalp Sağlığını Korumak

Kalbimiz bizi hayatta tutan en önemli organımızdır. Kalbin fonksiyonlarını durdurması ölüm anlamına gelmektedir. Kalbimiz yapısı gereği sürekli olarak damarlarımıza kan pompalar. Kirli kanı geri toplar ve temizlenmiş olan kanı vücudumuza pompalamaya devam eder. Kalp sağlığını etkileyen yaşam biçimimiz ve beslenme biçimimizdir.  

Kalbin sağlıklı olarak çalışması için zararlı alışkanlıkların bırakılması, sağlıklı bir şekilde düzenli egzersizlerin yapılması,  organik sağlıklı besinlerin tüketilmesi gerekir. Bütün  mineral, vitamin ve protein  yapı taşlarına sahip organik besinleri günlük olarak belli oranlarda almamız  kalp sağlığını korumak  için gereklidir. 

Kalp İçin En Sağlıklı Besinler 

Kalp için en sağlıklı besinlerden biri olan süt ve süt ürünleri mutlaka beslenme programımızda yer almalıdır.  Kalp dostu  olan süt aynı zamanda kalsiyum içeriği nedeniyle kemiklerimizi de güçlendirmektedir. Kalp sağlığını korumak için mümkün mertebe yağsız süt ve süt ürünlerini tercih etmek gereklidir.  

Doymuş yağ  oranı düşük ve kolesterol değeri düşük olan besinlerle beslenmemiz kalp sağlığımızı korumaya yardımcıdır. Yaşlı insanların günde 4 bardak yağsız süt içmesi kalp sağlığı için önerilmektedir. Kadınlarda da menopoz dönemine girdikten sonra  kemik erimesi  sorununu azaltmak için menopoz dönemine giren kadınların her gün süt tüketmesi gerekir.  

Kalp sağlığını korumak  için günlük olarak protein ihtiyacımızı da karşılamamız gereklidir. Proteinler vücudumuzun onarılmasında önemli rol oynarlar. Ayrıca yüksek tansiyon ve çeşitli kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilmek için tansiyon ve magnezyum oranınca zengin olan ceviz, fıstık, muz gibi besinleri tüketmeliyiz.  

Portakal suyu, ıspanak, lahana, havuç, fındık ve ceviz bol miktarda  potasyum  içerir. Kalp sağlığını korumak için mutlaka organik besinlerle beslenmemiz gerekiyor. Vücudumuzun tanımadığı ve sindiremediği trans yağlar ve hazır işlenmiş gıdalar bizlere yağ olarak olarak geri dönüyor. 

Hayatımızın hemen hemen her alanında olduğu gibi beslenme konusunda da titizliğimizi korumak zorundayız bu nedenle sık sık üzerinde durduğumuz  organik  ve  doğal beslenme  yöntemlerini tercih etmemiz gerekiyor. Vücudu yaşlandıran ve vücuda zarar veren işlenmiş hazır besinleri tüketmemeliyiz ve vücutta oksitlenmeyi gideren vitaminlere ağırlık vermeliyiz. Belli bir yaşa geldiğimizde vücudumuz toksik maddeler üretmeye başlar ve cildimizden başlayarak bütün vücudumuzu tahrip eden karbonmonoksit gazları ve serbest radikaller ortaya çıkar.  

Sağlıklı beslenme, yeterli vitamin alımı, yeterli mineral ve protein alımı bu olguyu geciktirmektedir. Dolayısıyla yaşlanmayı da geciktirmektedir. Paslanmayı geciktirici yani antioksidan içeren besinlerin tüketimi önemlidir.  

Vücudun kendi kendini toparlaması ve mekanizmaların kararlı ve sağlıklı çalışması için vücudun direncinin yüksek olması gerekir. Bunu sağlamak için de özellikle  vitaminler  ve  antioksidanlar  ağırlık vermekte fayda vardır. En önemli antioksidanlar E vitamini C vitamini ve A vitamini içeren sebzeler meyveler ve besinlerdir. 

Yaşlanmayı Durduran Besinler 

Beslenme programında trans yağlar çıkarılarak sadece zeytinyağı ve ay çiçek yağı ile yemeklerini yapan insanlar daha sağlıklıdır ve daha geç yaşlanırlar. Aynı şekilde akşam yemeklerini çorbalardan ve salatalardan seçenler meyve olarak taze ve mevsimlik meyve tüketenler haftada en az 2 defa alabalık, somon, karides, istiridye, barbunya gibi balıkları taze olarak tüketenler daha geç yaşlanırlar.  

Tahıl grubundaki besinler arasında pirinç yerine bulgur tüketenler ömürlerini biraz daha uzatırlar. Beyaz ekmekten uzak duranlar rafine edilmiş şeker kullanmayı terk edenler ömürlerine ömür katarlar.  

Gördüğünüz gibi yaşlanmak elimizde olmayabilir ama hızlı yaşlanmamak kesinlikle elimizdedir. Yaşlanmayı geciktiren besinler daha sağlıklı bir hayat sürmemize yardım ederler. Kötü alışkanlıklar ise ömrümüzü daha hızlı tüketmemize neden olurlar.  

İnsanın iradesini ortaya koyarak sadece yaşamak için yemek düsturunu hayatının bir felsefesi olarak kabul etmeleri gerekir. Yemek yaşatır ama aynı zamanda düzgün yapılmazsa öldürür. 

Hepinize sağlıklı yaşamlar dileriz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı