SağlıkYaşam

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalple ilgili hastalıkların başında gelen kalp kapak hastalıkları günümüzde tıp biliminin gelişmesiyle daha az ölümcül olan hastalıklar arasına yerleşiyor. Kalp kapak hastalıklarına neden olan enfeksiyonlar arasında küçüklükten beri üst solunum yollarına bulaşan enfeksiyonlar sebep gösteriliyor. Bu mikroplarla mücadele eden vücudun bağışıklık sisteminin kalp kapakçıklarına zarar vermesi sonucu kalp kapak hastalıkları ortaya çıkıyor. Romatizmal hastalıkların neden olduğu hastalıklar  kalp kapak hastalıkları; göğüste sıkışma, nefes darlığı şikayetleri, merdiven çıkarken nefessiz kalma gibi şikâyetlerle kendini gösteriyor. Özellikle sigara içenlerde kalp yetmezliği ve kalp büyümesi sorunu ortaya çıkıyor.  Kalp kapağı  hastalıklarına baktığımızda genel olarak ekonomik yaşam koşulları ile de alakalı olduğu söyleyebiliriz. Bu hastalıkların erken teşhis edilmesi ile ve sağlam tedavi yöntemleri ile  kalp kapak hastalıkları  önlenebilir. Kalp çarpıntısı, tekleme, sıkışma, nefes darlığı, yorgunluk, bitkinlik, çabuk yorulma, merdiven çıkamama gibi şikâyetlerle gelen hastalar  kalp damar hastalıkları  doktoruna görünebilirler. Yaşam kalitesini son derece düşüren  kalp kapak hastalıkları  özellikle 40 yaş üzeri ve sigara içen hastalarda daha da şiddetli olmaktadır. 

Triküspit Darlığı 

Bir hastada  Triküspit darlığı  gözlemlenmemişse bu hastalıkla beraber  romatizmal aort  kalp ve  mitral kapak hastalıkları  da beraberinde gelir. Triküspit kapağın dar olması nedeniyle mitral darlıkta olduğu gibi sağ  Atrium  arkasında kanın birikmesi olayı gerçekleşir. Böylece boyun toplardamarı şişer ve genişler. Bu durum ayaklarda ödem ve karaciğer büyümesine neden olur. Karın bölgesi sağ tarafında karaciğer kaynaklı ağrılar oluşur. 

Triküspit Darlığı Nasıl Tedavi Edilir 

Birçok insanda çok hafif derecede bulunan bu durum herhangi bir şikayet oluşturmayabilir. Kapağın organik yapısında bozukluklar ise farklı değerlendirilir. Göğse gelen künt sert darbeler, bağ dokusu hastalıkları  endokardit  gibi nedenler de kalp yetmezliği varlığını gösterir. Tansiyon düşürücü ve ödem söktürücü di-üretik ilaçlar verilerek hasta belli bir süre izlenir. Bazı  kalp kapağı  hastalarında cerrahi müdahale gerekmez. Ama bazı hastalarda yaşın da ilerlemesi ile belirtiler ağırlaşırsa cerrahi müdahale gerekebilir. 

Kalp Kapak Hastalıkları  genel olarak doğumsal ve sonradan gelişen  kalp kapak hastalıkları  olarak iki kısımda incelenebilirler. Doğumsal olanlarda yapı bozukluğu vardır. Bu durumda  AORT kapağı  sağlıklı olarak açılıp kapanamadığı için cerrahi müdahale ile  kalp kapağı nakli  gerçekleştirilebilir. Çocukluk çağında geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile ileri yaşlarda  kalp kapakçıkları  zedelenebilir.  Hemolitik streptekok bakterisinin neden olduğu iltihaplanma sonucu kalp kapakçıkları ve kalp zarı zarar görür. Bu enfeksiyon eklemlerde iltihaplanmalara da neden olmaktadır. Endokardit ise kalp zarının iltihaplanmasıdır. Kanın enfeksiyon kapması sonucu enfeksiyonlar kalp kapakçığına ve kalp zarına zarar vermektedir. Kalp kapakçık hastalıklarına neden olan bir diğer faktör de yüksek tansiyondur. Kan basıncının yüksek olması kalp gibi tüm organlara geri dönülmez zararlar verebilir. 

Kalp kapak hastalıkları antibiyotik ilaçlar, tansiyon düşürücü ilaçlar ve  di-üretik  ilaçlarla tedavi edilir. Belirtiler şiddetli değilse cerrahi müdahale gerekmez. Kapak problemi eğer hızlı ilerleme gösteriyorsa ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşürüyorsa bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. Göğüste şiddetli çarpıntı bayılma göğüs ağrısı şikâyeti ile gelen hastalarda Mitral kapak sorunları olabilir. Renkli Doppler EKK ile tanı konulabilmektedir. Bu durumlarda  beta bloker  türü ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorunuzun muayene ve teşhis sonrası vereceği ilaçları zamanında kullanmak beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve daha özenli bir beslenme ve egzersiz programı uygulamak yararlı olabilir.  Kapak hastalığı  çok ciddi değilse hastaya spor yasaklanmamaktadır. Doktorun belirlediği çerçevede belli egzersizler yapmak yararlıdır. 

Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı