SağlıkYaşam

Işık Tedavisi Ve Işık Terapileri

Son yıllarda ışık tedavisi ve ışık terapileri moda olmaya başladı. Kızıl ötesi ışık terapileri, mavi ışık akne tedavisi, akne ışık tedavisi,  depresyon ışık terapi, cilt için ışık terapi gibi yeni ve etkili tedavi yöntemleri geliştirildi. 

Kızıl Ötesi Işık Terapileri 

Kızılötesi ışık terapileri  özel bir tedavi formu olarak kullanılmaktadır. Yaralanma ve vücudun hastalıklı kısımlarındaki rahatsızlıkları rahatlatma amacıyla kızılötesi ışık terapileri ile hasta belirli ölçüde kızılötesi radyasyona maruz kalır. Tedavinin en büyük avantajı ise işlemin çok basit olması ve hiçbir ağrının olmamasıdır. Vücudumuzun ısı olarak algıladığı radyasyon derimizin 2-3 santim derinliğine nüfuz etme yeteneğine sahiptir.  

Kızılötesi fototerapi  olan tedavi yönteminde hiçbir ilaç kullanılmamaktadır.  Kızılötesi ışık  deriden içeri girer. Nitrik oksit salınmasını kolaylaştırır. Bu sayede kan damarlarını rahatlatır ve pıhtı oluşmasını engeller. Kan dolaşımını artırmak temel amaçtır. Herhangi bir organımızda hücreler yeterince kanla beslenmiyorsa hücrelerin hastalanması deforme olması kaçınılmazdır.  

Bütün tedavilerde asıl amaç hücrelerinin yeteri kadar kanlandırılması, besin ve oksijen ihtiyaçlarının karşılanmasının sağlanmasıdır.  Bu yöntem genellikle kronik romatizmalı hastalarda ve yüksek kan basıncı gibi ciddi rahatsızlıkların ve akne gibi küçük sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.  

Adenozin trifosfat metabolik  süreçleri için hücrelerin kimyasal enerjiyi aktaran bir molekülü olarak görev alır, deri hücrelerinde mevcut bakteriler yine bu yöntemle öldürülür ve cilt gözenekleri bu tedavi yöntemi ile açılır. 

Bakteriler öldürüldükten sonra deri iltihabı önlenmiş olur, bu tedavi aynı zamanda kronik ağrı kesici özelliği de taşır. Gergin kasları gevşetmek ve rahatlatmak, sporcuların ağrılarını dindirmek, spor sakatlıklarının tedavisinde yine  kızılötesi ışık tedavisi  kullanılmaktadır.  

Işınlar sinir yolunu yatıştırmaya yaramaktadır. Vücutta doğal olarak ağrı kesici özelliğe sahip olan endorfinin salgısının arttırılması diyabetik yaraların iyileştirilmesi gibi birçok faydalı işte bu yöntem kullanılmaktadır. Elbette bu tedavinin uzman tarafından yapılması ve gözetlenmesi gerekir.  Kızılötesi ışık  tedavisinde depresyon anksiyete gibi bazı minör yan etkiler ortaya çıktığı belirtilmiştir. 

Mavi Işık Akne Tedavisi 

Kuru cilt keratin ve sebum, ölü hücreler, kötü dış ortam akne oluşumuna zemin hazırlar. Diyet yapanlarda, cilt enfeksiyonu geçirenlerde, aşırı hormonal değişimlere maruz kalanlarda siyah noktalar ve sivilceler ortaya çıkabilir.  

Mavi ışık akne tedavisi  ile bu olumsuz sonuçlar ortadan kaldırılabilir. Kapalı gözenekler mavi ışık tedavisi ile kolayca açılır. Tedavi sürecinde ağrı sızı olmaz. 15 dakika boyunca yoğun mavi ışık uygulamaları ile akne, siyah leke ve sivilceler tedavi edilebilir. 

Işık Tedavisi ile Depresyon 

Işık tedavisi ile depresyon tedavi edilebilmektedir. Fakat birçok yan etkisi vardır. Baş ağrısı, bulantı, kusma, hiper aktivite gibi istenmeyen sonuçlar ışık tedavisi neticesinde ortaya çıkabilir. 

Cilt Güzelliği için Işık Tedavisi 

Son yıllarda en çok kullanılan tedavi şeklidir. Akne ve kırışıklıkların giderilmesi dış spor yaralanmaları, ayak bilek omuz yaralanmaları tedavilerinde  cilt güzelliği  için  ışık tedavisi  kullanılmaktadır. Bu tedavinin amacı  kalojen  üretimini durdurmak ve cildin yaşlanmasını geciktirmektir. Bir diğer amaç ise cildin doğal neminin yeniden cilde kazandırılmasıdır.  

İyi bir dermatoloğa görünerek cilt güzelliği için  ışık tedavisi  hakkında referansları da inceleyerek başarılı bir tedavi sürecinden geçebilirsiniz. Bu tedavi öncelikle foto enjekte cilt yaması enjeksiyonu yapılarak başlatılır. Birkaç gün sonra  ışık tedavisi  başlatılır.  Hedeflenen dokuda enfekte olmuş ölü hücreleri kaldırmak temel amaçtır.  

Led diyotlar  kullanılarak ışığın cilt altına nüfuz etmesi sağlanır ve cilt için yararlı olabilecek bazı bileşenler uyarılır. Kızıl ötesi ışığın bir karakteristik özelliği de deriden kolayca geçebilmesidir. Hücrelerin ATP üretimini arttırması için uyarılar gönderilir. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı