Genel

Erektil Fonksiyon Bozukluğu

Erektil Fonksiyon Bozukluğu 

Bu hastalık cinsel ilişki esnasında cinsel birleşmeyi sağlayacak ereksiyonun oluşmaması durumudur. Amerika’da her yıl 20 milyon erkek bu sorun nedeniyle hastanelere başvurmaktadır. 45 yaşından başlayan ve 70 yaşına kadar devam eden erektil fonksiyon bozukluğu daha erken yaşlarda da görülebilir. Bir dizi karışık Nöropsikolojik süreçler birbirini takip eder ve ereksiyon gerçekleşir. Nöropsikolojik süreçlerin sonunda penise doğru kan akımının artması sonucu Nitrik Oksit harekete geçer ve sinüsoidal boşluklar arasında yer alan düz kaslar gevşer. Böylece kan akımı için yol açılır. Bu süreçlerin kesintiye uğraması erektil fonksiyon bozukluğu meydana getirir. 

Hangi Faktörler Erektil Fonksiyon Bozukluğu Oluşturur 

Erektil fonksiyon bozukluğu oluşması için normal olmayan süreçlerin geçirilmesi gerekir. Bunlar aşırı stres, depresyon ve diğer ağır psikolojik rahatsızlıklar olabilir. Ayrıca hormon hastalıkları da etkendir. İlaçların yan etkileri nedeni ile de Erektil Fonksiyon Bozukluğu görülebilir. Periferik damar hastalıkları ve Diyabetes Mellitus faktörü de erektil fonksiyon bozukluğu nedeni olabilir. Damar hastalıklarına bağlı olarak gelişen bu rahatsızlık arter, hipertansiyon, periferik damar hastalıkları, diyabet gibi hastalıklara bağlı olarak gelişebildiği gibi; nörolojik olarak MultiplSkleroz Spinal Kord yaralanmalarına bağlı olarak da gelişebilir. Ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar sonucu da gelişebilir. HipertiroidizmCushing Sendromu da Erektil Fonksiyon Bozukluğu nedeni olabilir. Erektil fonksiyon bozukluğunedenleri arasında depresyon, performans anksiyetesi ve stres de sayılabilir. Siroz Hipoksemi ve böbrek yetmezliği de erektil fonksiyon bozukluğu nedeni olabilmektedir. 

Bisiklete Binmek Erektil Fonksiyon Bozukluğuna Neden Olur mu? 

Bisiklete sürekli binenlerde de erektil fonksiyon bozukluğu gelişebilir. Psikolojik faktörler de araştırılmalı ve alkol veya sürekli alınan ilaçların yan etkileri incelenmelidir. Bazı durumlarda cinsel ilişkiye girilecek partnerin durumu da erkekte erektil fonksiyon bozukluğu nedeni olabilir. Araştırılması gereken tıbbi öyküde hipertansiyon şeker hastalığı prostat hastalıkları değerlendirilmektedir. Ameliyat sonucu pelvis sinir hasarları meydana gelmişse erektil fonksiyon bozukluğu ortaya çıkar. 

Gençlerde Erektil Fonksiyon Bozukluğu 

Ağırlıklı olarak gençlerde ortaya çıkan erektil fonksiyon bozukluğu psikolojik nedenlere bağlıdır. Bu durum fizyolojik olmadığı için psikolojik tedavi ile veya kendiliğinden düzelebilir. Her sabah kişinin ereksiyon yaşaması durumu ortadan kalkmışsa organik bir sorun var demektir.Erektil fonksiyon bozukluğu şikâyeti ile hastaneye giden hastalarda testesteron, FSH ve LH düzeyleri ölçülür. Ayrıca hastada Tiroid Hastalığı, diyabet hastalığı yönünden de değerlendirmeler yapmak gerekir. 

Sorunun Organik mi Yoksa Psikolojik mi Olduğunu Anlamak 

İnsanlar hastaneye gitmeden de Erektil Fonksiyon Bozukluğu nedeninin organik veya psikolojik olduğunu saptayabilirler. Gece ve sabah ereksiyonları gerçekleşiyorsa kişide organik sorun yoktur ve sorun psikolojiktir denebilir. Ama eğer sabah ve akşam ereksiyon olmuyorsa sorunun organik olduğundan şüphelenmek gerekir. Psikolojik sorunlarda psikolojik tedavi görülerek erektil fonksiyon bozukluğu giderilebilir. 

Erektil Fonksiyon Bozukluğu İçin Kullanılan İlaçlar 

İlaçlar oral tip PDE5 inhibitörleridir. İlaçların etkisi NO miktarını arttırmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarında erektil fonksiyon bozukluğu meydana gelir. Bu ilaçların kullanımı tansiyon ilaçları ile alınırsa tehlikeli olabilir. Çünkü tansiyon ilaçları kan basıncını düşürür. 

Erektil Fonksiyon Bozukluğu Cerrahi Tedavi 

Bazı hastalar erektil fonksiyon bozukluğu durumunda ilaçlara olumlu tepki vermeyebilir. Bu durumda cerrahi müdahale söz konusudur. Sert plastik çubuklar (protez) kullanılarak bu sorun giderilebilmektedir. 

Sonuç Olarak 

Erektil Fonksiyon Bozukluğu 3 farklı nedenden ortaya çıkar. Bu problem psikolojik olarak nörolojik olarak ya da damar hastalıklarına bağlı olarak gelişir. Her 3 durumda da doktora başvurmak gerekir. Penis kanseri de görülme oranı az olan kanser türüdür. Peniste iltihaplanma meydana gelmesi ve penisin tedavi edilmemesi penis kanseri sebebidir. 

Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı