GüncelSağlıkYaşam

COVİD 19 Dünyada Ne Zaman Durağan Olacak?

Çin’in Wuhan isimli kentinde 31 Aralık 2019 tarihinde görülen ilk COVİD 19 vakasından beri dünya gündemi bu konu ile meşgul olmaktadır. Virüsün böylesine hızlı bir yayılım göstermesi ise sağlık otoriteleri de dâhil olmak üzere herkesi şaşırtmıştır. COViD 19 olarak isimlendirilen bu virüs, aylar içerisinde kıtalar arası bir yayılım göstermiştir.

Son zamanlarda ise birçok ülkeye yayılmış, ölümlere sebep olarak büyük bir kaos ortamına sebep olmuştur. Bu kadar tedirginlik yaratan virüs hakkında en merak edilen sorulardan birisi de salgının ne zaman durağan olacağıdır.

COVİD 19 Salgını Bitecek mi?

Yepyeni bir virüs çeşidiyle karşı karşıya olmamız sebebiyle, eldeki veriler virüs hakkında öngörüde bulunmak için yetersizdir. Her ne kadar aşı çalışmaları yürütülüyor olsa da, elimizde aşının piyasaya çıkacağı zamana dair net bir bilgi yoktur.

Mevcut tedaviler ile birçok hastanın iyileşmesi, yani bu virüsü yenmesi sağlanmıştır ancak yaşanan ölüm sayılarının yüksekliği tedirginliği artırmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde salgının geldiği boyutlar herkesi şaşırtmıştır. İtalya, İspanya, Belçika gibi gelişmiş Avrupa ülkeleri salgınla mücadelede zayıf kalmıştır.

Birçok uzmanın görüşü, salgının bu sene içerisinde bitmeyeceği yönündedir. Her ne kadar birçok ülkede yayılım hızı yavaşlamış olsa da hâlâ devam eden bir virüs salgını mevcuttur. Başarılı bir aşı üretimi ile elbette virüse karşı etkili bir silah elde edilmiş olur.

COViD 19 Salgını Ne Zaman Durağanlaşır?

Bazı otoriteler salgının yaz aylarının gelişi ile birlikte durağanlaşacağını iddia ederken, bazı otoriteler ise virüsün sıcaktan etkilenmediğini ve hız kesmeden önümüzdeki sonbahar boyunca devam edeceğini iddia etmektedir.

Virüsler genel olarak soğukta yaşayan ve kış aylarında salgınlara yol açan hastalık etkenleridir. Bu nedenle COVİD 19 salgının önümüzdeki yaz aylarında durağanlaşacağı son derece mantıklı bir görüştür. Zaten dünya geneline baktığımızda salgının hızının giderek azalmakta olduğu görmekteyiz.

Bu iyimser tablonun yanında yapılan bazı çalışmaların sonuçlarına göre korona virüs sıcaklıktan etkilenmemekte ve çoğalmaya devam etmektedir. Eğer böyle bir durum gerçekten söz konusu ise salgın yaz aylarında da devam edecek ve önümüzdeki seneye sarkacak demektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı