Film Analizi

Covid 19 Benzer Filmler Hangileri?

Koronavirüs salgını ile birlikte ortaya atılan birçok teori ile birlikte salgının daha önce yabancı yapım sinema filmlerinde işlendiği iddiası ortaya atılmış. Bu süreçle birlikte kullanıcılar salgın konulu filmlere yoğun bir talep göstermişti. Biz de evde karantinada olunan bu süreçte izlenebilecek salgın temalı en iyi  filmleri sizler için bir araya getirdik. Covid 19 salgınına benzer, tüm dünyayı etkileyen salgın filmlerinden sizler için derlediğimiz filmlerde yaşadığımız sürece benzer ya da daha kötü örnekleri görebilirsiniz. Ancak psikolojik açıdan bu süreçten etkilenen kişilerin bu tarz filmlerden uzak durması uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

Koronavirüsle Yeniden Gündeme Gelen Filmler

Bu filmlerden ilki 2011 yılında yayınlanan ve Warner Bross’ta Covid 19 öncesi 25. sırada olup şu anda 2. sıraya yükselen ‘Salgın’ filmi. Film Hong Kong’da bir yarasanın domuzu ısırması ve domuzlardan da insanlara bulaşmasını konu alıyor. Virüsün çıkış noktası yarasa olduğu için günümüzde yaşadığımız salgın ile birebir özellikler taşıyor.

Bir diğer film önerisi ise 28 gün ve 28 hafta. Filmde tüm dünyanın enfekte olduğu ve virüsle enfekte olan insanların  bir yaratığa dönüşmesini konu alıyor. 12 Monkeys filmi ise 0’lı yıllarda zamanda yolculuk yapan ve o dönemde başlayan bir salgını anlatıyor. En fazla izlenen 2005 yapımlı Veba hastalığı ise 4 yakın arkadaş olan kişinin tüm dünyayı saran bir salgınla gösterdiği mücadeleyi konu alıyor.

Geçmiş Filmler Yeniden Revaçta

Evde kalınan bu dönemlerde eski yapım filmlerde yeniden raflarda yerini almaya başladı. Bu tarz filmlere en iyi örnek ise 1975 yılı yapımlı Ürperti filmidir. Genetik kodların yapıldığı ve bu deneylerle insanlığı tehlikeye atan bir profesörü anlatan filmin başrolünden ise başarılı oyuncu Paul Hampton yer alıyor.

Salgınla birlikte aşk ve romantik filmlerden vazgeçmeyenlerin izleyebileceği filmimiz ise Son Aşk filmidir. Filmde bir salgın sonucu da insanların sevme duygusundan uzaklaştığı onu alınıyor. Film salgın henüz ortaya çıkmamışken birbirine yakınlaşmaya başlayan şef ve doktorun ilişkilerinin ve salgın sırasındaki gidişatını  ve verdikleri mücadeleyi yoğun bir duygu ile izleyicilerle buluşturuyor.

Mehmet Pakdil
FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın