Sağlık

Corona Virüs Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl? Nasıl Korunulur?

Çin’de başladıktan sonra çok kısa bir sürede dünyadaki pek çok ülkeye ve bu ülkelerde yaşayan kişilere bulana corona virüs çok kolay ve hızlı bir şekilde bulaştığı için ülkeler çok ciddi güvenlik tedbirleri alma yoluna başvurmaktadır. Bu yazımızda sizler ile corona virüsü ile ilgili merak edilen bulaşma yolları, korunma yöntemleri, tedavi süreci ve virüsün özellikleriyle ilgili bilgileri paylaşacağız.

Corona Virüs Nasıl Ortaya Çıktı?

Çin’de ortaya çıkan bu virüsün Çin’de ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden birisi pek çok farklı hayvan, böcek ve canlının yoğun olarak tüketildiği kalabalık bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda Çin’in oldukça kalabalık bir ülke olması da korona virüs Çin’de çok hızlı bir şekilde yayılmasında etkili olmuştur. Çin’de corona virüsü nedeniyle hastaneye yatırılan ilk vakalarda bu hastaların Wuhan ‘daki bir hayvan pazarı ile temasa geçtiği anlaşılmıştır.

Corona Virüsün mikroskop yardımıyla görünümü bu şekilde: bir topuza benzeyen virüs taç sembolüne benzetilmekte.
Corona Virüsün Mikroskopla görüntülenmiş hali.

Corona İsmi Nereden Geliyor?

COVID-19 virüsüne neden corona ismi verildiğini merak ediyorsanız bu ismin verilmesine yol açan sebep virüsün fizyolojik özellikleridir. Virüsün üzerinde virüsü koruyan bir halka bulunması taç anlamına gelen korona isminin virüse verilmesine neden olmaktadır.

Corona Virüs İlk Olarak Ne Zaman Görüldü? Nasıl Yayıldı?

Corona dünyada ilk kez 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. İlk hastalarda alınan örnekler Yarasada bulunan SARS-COV virüsüne %85 oranında benzerlik gösterince yeni bir virüs türü olarak tanımlanmıştır. Virüsün çıkış yeri olarak düşünülen hayvan pazarı ise kapatılmıştır. Hayvanlarda yaygın olarak görülen bir virüs türü olan korona virüs ender olarak zoonoz yani hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir virüs. İlk olarak SARS ile 2003 yılında ortaya çıkan bu virüs 2012 yılında ise MERS olarak Suudi Arabistan’da ortaya çıkmıştır. Bu virüs ailesine ait olan korona virüs çok hızlı bir şekilde tüm dünyadaki pek çok ülkeye yayılmıştır.

Corona Virüs Nedir?

Corona virüs doğada mutasyona uğramış olan bir virüsün ortaya çıkardığı, çok kısa zamanda geniş insan kitlelerine ulaşıp insanları hastalandırabilecek bir yayılma grafiği gösteren bir virüstür. Corona virüsü bulaştıktan sonra solunum yollarına tutunan ve burada ciddi tahribata yol açabilen bir virüstür; ancak bu virüs hastalanma potansiyeli olan kişileri hastalandırıyor. Bu nedenle corona virüsününbazı kişileri hastalandırmadığı; yaşlı, zayıf ya da kronik hastalığı olan kişilerin ağır bir şekilde hastalanmasına yol açtığı bilinmektedir. 

Türkiye’de Korona Virüsü

Çin’den tüm dünyaya hızla yayılan virüs nedeniyle hastalanan kişiler ülkemizde de mevcuttur. Kayıtlara göre Türkiye’de corona virüsü ilk olarak 11 Mart 2020 tarihinde resmi bir şekilde kayıtlara geçmiştir. 11 Mart 2020 tarihinden bu yana yapılan testler sonucu 1000 kişinin üzerinde kişide coronavirüs testi pozitif çıkmış ve tedavi sürecine başlanmıştır.

Coronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Coronavirüs bir kişiye bulaştıktan sonra yaklaşık iki haftalık bir kuluçka dönemi geçirdiği için insanlarda belirtiler iki hafta sonra ortaya çıkar. Buradaki kuluçka, tıbbi ismiyle inkübasyon dönemi boyunca bu belirtiler gözlemlenmeyeceği için kişi hasta olmadığını düşünebilir; ancak iki hafta sonra coronavirüs belirtileri gösterebilir.

Corona virüs çok yeni bir virüs olduğu için belirtileri tam olarak belirlenememiştir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda coronavirüs belirtileri arasında en sık gözlemlenen semptomlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Düşmeyen yüksek ateş
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Burun akıntısı
 • Vücutta görülen ağrılar
 • Koku ve tat duygusu kaybı
 • Solunum yolunda gözlemlenen sorunlar
 • Nefes almada güçlük
 • Kendini halsiz hissetme ve durgunluk
 • Karın bölgesinde gözlemlenen şişmeler
 • Denge sorunları
 • Gözün sulanması ve görme sorunları
Hapşırma veya öksürme yoluyla bireyin ağzından çıkan damlacık görseli
Corona Virüsün Hapşırma veya öksürme yoluyla havada kalan partikülleri.

Corona Nasıl Bulaşıyor?

Damlacık yoluyla bulaşan corona virüsü pek çok farklı şekilde yayılım gösterebilmektedir. COVID-19 solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olarak pek çok farklı şekilde bulaşabilmektedir. Corona virüsü damlacıkların ağzımıza, burnumuza ya da gözümüze girmesi yoluyla yayılmaktadır. Aynı grip gibi yakın temas, tokalaşma, öksürük, hapşırma gibi yollarla bulaşabilmektedir. Yine corona virüsün canlı ve yoğun bir sayıda olduğu bir alana dokunup daha sonra dokunduğunuz elinizle yüzünüze dokunmanız da corona virüse yakalanmanıza yol açabilir. Yine corona virüse yakalanan bir kişiyle öpüşmek ve cinsel ilişkiye girmek de coronavirüs bulaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle corona virüsten korunmak için yapılması gereken en mantıklı şey izolasyon ve mümkün olduğunca az kişiyle temas içerisinde bulunmaktır.

Kimler Corona Virüs Riski Taşımaktadır?

Coronavirüs yeni bir virüs olduğu için kimse virüse karşı bağışıklık göstermemektedir. Ancak virüs bulaşan kişiler hastalık belirtisi göstermeden virüsü atlatabilir. Bu bakımdan virüsün bulaştığı herkeste hastalık belirtisi gözlemlenmediği; bazı kişilerde ise ciddi anlamda solunumda güçlük yaşanma ve yoğun bakımda tedavi olmaya kadar giden belirtiler gözlemlenebilir. Bu bakımdan sağlıklı, bağışıklık sistemi güçlü kişilerde özellikle gençlerde ve çocuklarda korona virüs çok ciddi belirtiler göstermezken; kronik hastalığı olan, ileri yaş insanlarda çok ağır seyretmekte ve ölüme yol açabilmektedir.

Virüs Nasıl Ölüme Yol Açıyor?

İnsanlara bulaştıktan sonra en sık akciğerlere yerleşen corona virüsü burada çoğalmaya başlamaktadır. Vücut bu yeni virüs türünü tanımadığı için bu virüse karşı koymak için yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle de hastalarda genellikle zatürre gelişmekte ve akciğerlerde yeterli kapasitede çalışamadığı için solunum sıkıntıları baş göstermektedir. Enfeksiyon giderek vücuda daha çok yayılmakta ve solunum yetmezliği sonucu ölüm meydana gelebilmektedir.

Corona Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Coronavirüs yeni ortaya çıkan bir virüs olduğu için spesifik olarak Corona virüsü öldüren/etkisiz hale getiren bir ilaç ya da aşı ile corona tedavisi imkanı bulunmamaktadır. Genel olarak bu husus viral hastalıkların çoğu için ortak olup çoğu viral hastalığın tam bir tedavisi bulunmamakta; hastanın bağışıklık sistemini güçlendiren tedavi yolları tercih edilmektedir. Corona virüs nedeniyle ağır hastalanan kişilerin destekleyici tedavi ile iyileşme süreçlerine destek verilmektedir. Bu bakımdan destekleyici tedavi ile vücutta gözlemlenen sıkıntılı durumlar çözülmeye ve eğer hastada başka mikroplar varsa onlar tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Bu görselde ilaç, şırınga ve bir harita gözükmekte.
Corona Virüs tedavi süreciyle alakalı dekoratif görsel.

Corona Aşısı Bulundu Mu?

Corona virüsü ortaya çıkar çıkmaz pek çok sayıda ülke, ilaç firması, araştırma kurulu hastalığa karşı ilaç ve aşı geliştirmek için çalışmalar yürütmektedir. Ancak hastalığı tam olarak etkisiz hale getirecek bir aşı henüz bulunamadı. Bunun için covid-19 aşısının formülünün bulunmasında ise SARS için yapılan araştırmalardan yararlanıyor. SARS ile %80 – 90 oranında benzerlik gösteren virüs için yapılan aşı araştırmalarında başta içerisinde virüs bulunmayan aşıların deneneceği ve formülün de 8 ay ile 1 yıl arası bir sürede bulunabileceği belirtiliyor.

Corona Virüsten Korunma Yolları

Coronavirüsten korunmak için sağlık durumunuzu ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yöntemlere başvurmanız çok önemlidir. Bunun için sağlıklı beslenmeniz, stresten uzak durmanız, yeterli uyku almanız ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler tüketmeniz, evde egzersiz yapmanız hastalığa karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.  Yine coronavirüs korunma yolları olarak aşağıdaki önerileri uygulamanızı şiddetle öneriyoruz:

Ellerini sabun yardımıyla musluktan akan su ile yıkayan bir birey.
Ellerin nasıl dezenfekte edilmesi gerektiğine dair dekoratif görsel.
 • Hijyene Özen Gösterin: Hapşırırken ağzınızı mendille kapatmaya, ellerinize solunum salgılarınızı bulaştırmamaya ve hapşırdıktan sonra ellerinizi dezenfekte etmeye özen gösterin. Bu hastalıkla baş etmenin en iyi yollarından birisi el hijyenine dikkat etmek olacaktır. Yine maske kullanmak ve eldiven kullanmak da virüsten korunmanız konusunda size yardımcı olacaktır.
 • Tokalaşmayın: Tokalaşmak direkt olarak coronavirüs hastası birisinden size virüs geçmesine neden olabilir. Bu nedenle selamlaşmak için kesinlikle tokalaşma yoluna başvurmayın.
 • El Dezenfektanı Kullanın: Elleriniz kirliyken asla elinizi yüzünüze götürmeyin. Hastalık damlacık yoluyla bulaştığı için virüs yüzünüzden vücudunuza kolaylıkla geçebilir. Bunun önüne geçmek ve etkili bir şekilde corona korunma  sağlamak için el dezenfektanı kullanmalı ya da ellerinizi yıkadıktan sonra yüzünüze dokunmalısınız.
 • Kapalı Ortamlarda Bulunmayın: İmkanınız varsa virüsün hızla yayıldığı bugünlerde evde olmaya özen gösterin. Eğer çalışmak zorundaysanız çok kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmanız hastalıktan korunmanız bakımından çok önemlidir.
 • Yemeklerinizi İyi Pişirin: Özellikle et, yumurta gibi hayvansal ürünleri pişirmeye ve çiğ tüketmemeye bu dönemde özen göstermelisiniz.
 • Canlı hayvan pazarlarından uzak durmaya, uzak doğuda yaşıyorsanız pastörize olmamış et ve süt ürünleri tüketmemeye özen gösterin. Grip ve nezle gibi hastalıkları olan kişilerle temasa girmeyin.
Ahşap bir masa üzerine kağıtlara çizilmiş ev ve insanlar.
Evde Kalmanın Önemine değinen görsel.

Corona Salgınında Evde Kalmanın Önemi

Corona virüsünün dünyaya yayılmaya başlamasından itibaren pek çok ülke ciddi tedbirler almıştır. Okullarda uzaktan eğitime geçilmesi, insanların toplu olarak bulunduğu AVM, spor salonları gibi mekanların kapatılmasının yanı sıra pek çok ülkede corona sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Yine pek çok ülkede seyahat kısıtlamaları, yurt dışı uçuşların bazı ülkelerle durdurulması, salgınlara özel yeni hastanelerin kurulması da alınan önlemler arasında yer alıyor. Yolcular termal kameralı bir sistemle kontrol ediliyor ve yüksek ateşli bireyler tespit edilerek virüsün yayılmasının önüne geçilmeye çalışıyor. Pek çok ülke evde kalmanın çok önemli olduğunu ifade eden mesajları vatandaşlarına ve tüm dünyaya iletmiştir. Bu dönemde evde kalmanın önemi çok büyüktür; çünkü hastalık çok hızlı bir şekilde yayıldığı için tüm nüfusu tehdit edecek bir boyuta ulaşmamalıdır. Bunun için zorunlu olmadıkça evden çıkmamaya özen göstermeniz hem kendinizi hem sevdiklerinizi hem de hastalığın çok ciddi belirtiler gösterdiği kişilerin korunması bakımından çok önemlidir.

Mehmet Pakdil
FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

One thought on “Corona Virüs Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nasıl? Nasıl Korunulur?

Bir cevap yazın