SağlıkYaşam

Çocuklarda Baş Ağrılarına Dikkat

Çocuklarda baş ağrı ciddiye alınması gereken ağrılardır. Özellikle çocuklardaki baş ağrıları önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Bazı çocuklarda yetişkinlerdeki gibi şiddetli  olmayan baş ağrıları  ortaya çıkabilir. Çocuklarda migrenin tespit edilmesi için birkaç önemli noktaya odaklanmak gerekir okul yaşındaki çocukların genel olarak yüzde onunda migren görülmektedir. Eğer çocuğunuzda kalabalık ortamlarda sıkıntı oluşuyorsa, çocuğunuz hassas ise, çocuğunuz  hipersensitif belirtiler  gösteriyorsa bu durum migren belirtisinin olabileceğine işaret eder. Eğer çocuğunuz aşırı duygusal ve İçine kapanık bir şekilde davranıyorsa ve kokulara karşı aşırı duyarlı ise çocukta migren gelişmiş olabilir.  Migrenin başlıca belirtileri  arasında baş ağrıları vardır. Çocuklarda  baş ağrıları  yetişkinlerdeki gibi şiddetli olmayabilir, çok şiddetli baş ağrıları genellikle çocuklarda görülmez. Çocuklarda baş ağrısı meydana geldiği zaman genellikle durgunluk, bulantı, soluklu bir yüz ve keyifsiz bir profil sergilerler. 

Çocuklarda Baş Ağrısı
Çocuklarda Baş Ağrısını gösteren dekoratif illüstrasyon

Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuklarda Baş Ağrısı, bazen ortaya çıkan migren ataklarının belirtileri arasında karın ağrıları olabilir. Karın ağrısıyla birlikte ortaya çıkan  baş ağrıları  çocuklarda migren belirtisini gösterebilir. Ayrıca çocuklarda baş ağrısı ile birlikte kusma atakları olursa migrenden şüphe edilebilir. Bebeklerde sürekli gaz ve kolik şikayetler de migrenin gelişmesini etkiler. Çocuklarda  araba tutması  olanlar yine migren hastalığından şüphe edebilirler. Bazı Çocuklarda bacak ağrıları oluşur. Bu bacak ağrıları da büyümeye bağlı olmayan bacak ağrıları olabildiği gibi migrene bağlı bacak ağrıları da olabilir.  Migren rahatsızlığı  olan annelerin yüzde yetmişinde çocuklarında  migren olma  ihtimali vardır. Baş ağrısıyla birlikte karın ağrısı ve kusma meydana geliyorsa çocuklarda migrenden şüphelenilebilir. 

Sessiz Migren

Bir  migren  çeşidi olarak sessiz  migren  adı verilen migren hastalığı vardır genellikle migren denilince akla  baş ağrısı gelmektedir fakat sessiz migrende baş ağrısı yoktur. Vücutta uyuşukluk, karıncalanma meydana gelir. Peltek konuşma ve çeşitli konuşma bozuklukları ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda nörolojik şikayetler,  ishal, kusma,  bulantı  gibi ve iştahsızlık gibi belirtiler sessiz migren belirtileri olabilir. Aynı zamanda sık idrara çıkmak, sürekli sinirlilik ve huzursuzluk hali sessiz migren belirtileri arasındadır. Klasik migrene hiç benzemeyen sessiz migren, kısa süreli görme bozuklukları meydana getirebilir. Başparmaktan başlayan ve yukarıya doğru ilerleyen uyuşma gerçekleşebilir. Sessiz migrenin ortaya çıkarılması da oldukça zordur, bazı testler gerektirebilir. Fakat ortaya çıkartıldıktan sonra sessiz migrenin tedavisi kolayca yapılabilir. Sessiz migren nadiren oluşuyorsa tedavi bile gerekmez ancak çok sık tekrar eden ve sizin yaşam koşullarınızı kötüye doğru sürükleyen ve sizi rahatsız eden sessiz migren ilaçlarla rahatça tedavi edilebilir. Sessiz migrenin tedavisi nöral terapi yöntemleriyle gerçekleştirilir. 

Migren ağrısı çeken çocuk resmi
Migren ağrısı çeken çocuk resmi

Sezeryanla Doğan Çocuklarda Migren 

Genellikle baş ağrılarıyla ilişkilendirilen migren hastalığı annelerde varsa çocuklara da geçme ihtimali yüksektir. Bazı durumlarda  migren  sezaryen sonrası da annelerde gelişebilmektedir. 

Migren ve  Baş Ağrısı İlişkisi 

Migren  farklı nedenlerle ortaya çıkar ve baş ağrısıyla ilişkilidir fakat Baş ağrısına ek olarak migren hastalığına yakalananlar aşırı ışığa ve aşırı strese karşı normal insanlardan daha duyarlıdırlar. Bu kişilerde bulantı ve kusma görülebilmektedir. Migren atakları geldiği zaman kişi kendini daha çok depresyonda hissedebilir ve olaylara çok kolay tepki verebilir. Bilim adamları beyin damarlarının büzülmesi ve açılması seviyelerinin farklılığının migrene neden olabileceğini belirtiyorlar. Beyin damarlarını açan serotonin maddesinin seviyesinin düşük olması migren sebebi olarak görülür. Ayrıca çocuklarda baş ağrısı bazı uzmanlar tarafından migren hormon seviyelerindeki değişimlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bayanlarda adet dönemi öncesinde görülmeye başlanan migren adet dönemi bitince bitmektedir ve her 10 kadından ikisinde bu migren atakları görülebilmektedir.  Migren hastalığı  olanların depresyon, gerginlik, stres, kaygı, korku, heyecan gibi psikolojik davranışlar gösterdiği bilinmektedir. Fiziksel olarak uzun süre çalışma boyun ağrısı, omuz ağrısı, düşük kan şekeri ve migreni tetikleyebilir. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı