DiplomasiEkonomiGüncelPolitikaSağlıkSiyaset

Çin Koronavirüs Nedeni İle Tazminat Ödemek Zorunda Kalabilir?

Çin, tüm dünyada koronavirüsün çıktığı yer olarak çeşitli spekülasyonların ortaya atıldığı yerdir. Bu konuda tüm dünyanın ortaya attığı tezler bulunmakta ve bazı çevreler tarafından da kabul görmektedir. Çin, 2019 yılı Aralık ayında Wuhan Kenti’nde Canlı Hayvan Pazarı’nda ortaya çıkan salgın hastalık sonrasında, sıkı önlemler uygulamış ve üç ayın sonunda kademeli olarak normalleşme sürecine geçmiş bulunmaktadır. Koronavirüs ile yapılan mücadelede başarılı olan Çin, bu başarısını azimli çalışmasına borçludur. Azimli uğraşları sonucunda başarılı olan Çin, bu aşamaları atlattıktan sonra diğer dünya ülkelerine de maske ve solunumun cihazı yardımı için girişimlerde bulunmuştur.

Çin Hakkında Ortaya Atılan İddialar

Çin, hakkında ortaya atılan iddiaların hepsini yalanlamıştır. Çin hakkında ortaya atılan iddiaların başında Covid 19 un laboratuarda üretilmiş olmasıydı. Wuhan yakınlarındaki laboratuarda yarasa tarafından ısırılan bir bilim adamının bulaştırma ihtimali üzerinde durulmaktadır. Laboratuarda üretilen bu virüsün aslında Çinli yetkililerce söylendiği gibi Canlı Hayvan Pazarı’ndan yayılmama ihtimali ağırlık kazanmıştır. Her ne kadar Çinli yetkililer bu iddiaları yalanlasa da Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık, bu söylemleri inandırıcı bulmamaktadır. DSÖ’nün de bu konuda Çin’den yana tavır alması ve küresel salgın boyunca gerekli bilgilendirmede geç kalındığı söylenmektedir. Bir başka suçlama da Çin’in bu salgın ile ilgili olarak DSÖ’nü bilgilendirme konusunda geç kalmasından ötürü suçlanmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak Çin’in, kasıtlı olarak ülkelerin ekonomilerini zayıflatmaya sebep olduğu düşünülmektedir.

Salgın Hastalıkların Ülke Ekonomilerindeki Etkileri

Pandemi boyutuna ulaşan bu salgın, ülke ekonomilerini yok edecek düzeydedir. Özellikle yeni gelişen ülkeler ve üçüncü dünya ülkelerinin ekonomik tabloları diğer gelişmiş ülkelere nazaran çok daha kırılgandır. Bu nedenle kapanan ticarethaneler ve artan işsizlik, bu ülkelerde yıkıcı etkilere yol açacaktır. Şayet, DSÖ erken haberdar edilmiş olsaydı, ülkelerin kendi önlemlerini almaları için daha fazla süre olacaktı. Bu görüşü savunan ülkelerin başında gelen ABD., Çin Hükümeti ve Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne 20 trilyon dolarlık tazminat davası açmıştır. Bu tazminatlardan ötürü de Çin’i zor günler bekleyecek gibi gözükmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı