SağlıkYaşam

Bilimsel Kanıtlı Kilo Verme Yöntemleri

Fazla kilosu olanlar  kilo vermek  için birçok yönteme başvururlar. Bu yöntemler arasında  şok diyetler, kısa zamanda çok kilo verdiren diyetler, uzun süreçte azar azar ve daha sağlıklı kilo verdiren diyetler vardır. Bütün bu diyetlerin temel amacı alınan besinlerin daha dikkatli programlı şekilde alınmasını sağlamak ve verilen enerjinin yani kalorilerin çeşitli fiziksel aktivitelerle daha hızlı harcanmasına yardımcı olmak amacını taşır. 

Bilimsel Kanıtlı Kilo Verme Yöntemleri 

Bilimsel kanıtlı kilo verme yöntemleri ortak bir paydada buluşurlar. Bu yöntemler bütün diyetlerin ve  kilo verme  çabalarının ortak noktasıdır. Her insanın bünyesine uygun olan diyetler farklı farklıdır. Fakat makalemizde yer vereceğimiz bu ortak noktalara uyan sağlıklı ve kronik hastalığı olmayan fakat fazla kilolarını vermek isteyen insanların, yaşam biçimlerini bu kriterlere göre değiştirmeleri halinde sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri kaçınılmazdır. 

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler 

Kilo vermek  için öncelikle çok kararlı olmak gerekiyor. Bu, işin ruhsal-psikolojik boyutudur. Kararlılığın sürekliliği çok önemlidir. Kilo vermeye niyetlenen bir insan bir diyete başlarken tam kararlı değilse diyetin ilk birkaç günü içinde diyeti terk edip yeniden başka diyetleri tercih etme isteğini kaybedebilir. Aşırı kiloları ile yaşamak zorunda olduğuna dair bir fikir geliştirebilir. Bu fikir bile aşırı kilolardan daha tehlikelidir. Azim ve kararlılığını kaybetmiş bir insan hiçbir işte başarılı olamayacağı gibi  kilo verme, zayıflama, formunu koruma ve sağlığına kavuşma yolunda atacağı adımlarda da başarılı olmaz. Şimdi bütün diyetlerin ve bütün  kilo verme  çabalarının ortak noktasının veya noktalarını ne olduğunu açıklamaya çalışalım. Bildiğiniz üzere zaman zaman yepyeni  diyet programları  ortaya çıkmakta ve bu  diyet programlarını  uygulayan bazı insanlar hızlı bir şekilde kilo verirken bazı insanlar da hiçbir şekilde kilo verememektedir. Yani bu diyetlerden yeteri kadar istifade edememektedir. Bunun temel nedeni her bünyenin sindiriminin ve bağışıklık sisteminin birbirine uyum sağlamamasıdır. Yani her bünye birbirinden farklıdır. Bu durum şuna benzemektedir. Aynı hastalıktan müzdarip iki hastanın aynı doktora giderek aynı ilaçları aldığı halde birinin tam iyileştiği diğerininse tam iyileşmediği duruma benzer bir durum da diyet uygulamalarında karşımıza çıkmaktadır. 

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları 

Sağlıklı kilo vermek temel hedefimiz olduğuna göre hayata bakış açımızı değiştirerek beslenme ve egzersiz programlarımızı biraz daha mercek altına almamız yeterlidir. Bunun için halktan çevremizden kulaktan dolma bilgilerle oluşturduğumuz yanlış algılarımızı ve önyargılarımızı bir kenara bırakmalıyız. 

Bol Su İçmeden Zayıflamak İmkânsızdır 

Zayıflamak isteyen insanların ortak noktalarından birisi bol su içme zorunluluğudur. Bir insan yeteri kadar su içmelidir.  Bu oran yetişkin bir insan için günde 3 litreye kadar çıkabilir. Yeteri kadar su içmemek kesinlikle kilo vermeyi engeller. İkincisi mutlaka kilo vermek isteyen insanlar sabahları güne enerjik başlamak için çok iyi bir kahvaltı yapmak zorundadır. Üçüncüsü kilo vermeyi gerçekten isteyen insanların  kilo verme  sürecinde ekmek ve rafine şeker ürünlerini tamamen programlarından çıkartmaları gerekmektedir. Dördüncüsü kilo vermek isteyen insanların mutlaka akşam yemeklerini erken yemesi ve saat 19 ‘dan sonra hiçbir şey atıştırmaması gerekir. En önemli faktörlerden biri de şudur: Kilo vermek isteyen insanlar  kilo vermek  istedikleri oranda, günde en az bir saat en fazla üç saat olmak üzere düzenli ve tempolu yürüyüş yapmalıdır. Metabolizmanın hızlanması, sindirimin artması, yağların yakılması için tempolu yürüyüş kesinlikle gereklidir. Metabolizma ile ilgili sorunları olan ve sindirim sisteminde sorunlar olan insanların bol lifli gıdalar tüketmesi metabolizmayı hızlandıracağı için yararlıdır. Bu kurallara uymak kronik hastalığı olmayan insanlar için kilo verdirici kurallardır. 

Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı