SağlıkYaşam

Beyin Loblarının İşlevleri

Beynimiz muazzam bir yapıya sahip olarak hala sırrı tam olarak keşfedilmemiş en önemli kontrol organlarımızdan biridir. Beynimiz  beyincik, beyin sapı ve limbik sisteminden meydana gelmektedir. İnsan vücudunun en karmaşık yapısı olan beyin 100 milyara yakın nöron barındırmaktadır. Beyin ve sinir sistemimizin gizemleri ve çalışma sistemi, bilimsel çalışma alanı  Nöro bilim dalı tarafından araştırılmaya devam etmektedir. 

Sinir Sistemimiz 

Sinir sistemimiz vücudumuzun bütün hücrelerine yayılan bir ağdır. Hayatımızın her yönünün kontrolünde merkezi beyne bağlı olan sinir sistemi faal olarak görev almaktadır. Hücreler arası haberleşme sinir ağları tarafından yapılmaktadır. 

İnsan Vücudunun Sinir Sistemi
İnsan Vücudunun Sinir Sistemi

Beynimizin Bölümleri 

1.Frontel Lobe

Beynimizin  frontal lobe adı verilen ön kısmı düşünme ile ilgili süreçleri kontrol eder. 25 yaşından sonra bu bölüm olgunluğunu tamamlar. Frontal lobe fonksiyonlarına baktığımızda konuşma, yargılama, organize etme, hareket motor becerileri, akıl yürütme, plan yapma, organizasyon, cinsel dürtüler, duygular ve problem çözme gibi fonksiyonların burada yapılmakta olduğunu söyleyebiliriz.  

2.Parietal Lob

Beynimizin Parietal lobu dış dünyadan gelen duyusal bilgileri entegre etmekten sorumludur. Mekansal oryantasyon, konuşma, görsel algı, tanıma, ağrı, dokunma duyusu gibi olaylardan sorumlu kısımdır. Parietal lob 4 anatomik sınıra sahiptir. Beynin sol Parietal lobun da herhangi bir hasar meydana gelmesi durumunda Gerstmann sendromu, dil bozuklukları, nesneleri algılarken normal algılayamama sorunu ortaya çıkar.  

2.1. Sap Pariatel Lob

Sağ parietal lobda meydana gelen bir hasar kişisel bakım becerilerinin yitirilmesine neden olur. Çizim yeteneğinin tamamen kaybolmasına sebep olur. İkili  Parietal lob hasar görmüşse görsel dikkat ve motor faaliyetler kaybolur. Meydana gelen sorunlar arasında görme kayıpları görsel algısal sistemde bozulmalardır.  

3.Temporal Lob

Beynimizin temporal lob adı verilen ve alt kısımda yer alan bölüm sol temporal lob ve sağ temporal lob olarak iki kısma ayrılmaktadır. Sol Temporal lob ses ve görsel içeriklerle, hafızaya kaydedilmiş kelimeleri tanıma sözlü hafıza le ilgili fonksiyonları idare eder.  Sağ temporal lob ise müzik veya çizimleri, görsel içerikleri hatırlama ile ilgili fonksiyonları idare eder. 

İnsan Beyninin bölümleri
İnsan Beyninin bölümleri

Beynin Medulla Oblongata Kısmının Sırrı 

Bir başka tanıma göre, Medulla Oblongata,  Pons ve Beyincikten oluşan beynimizle ilgili çok ilginç veriler vardır. Hindistanlı yogilerin  Medulla Oblongata  bölümünü kullanarak astral boyuttaki varlıklarla iletişime geçtiği, bazı değerli bilgiler aldığı kayıt edilmiştir. Yogilerin bu noktayı kullanarak dışarıdan besin almadan yıllarca yemeksiz yaşama becerisi kazandığı da kaydedilmiştir.  

Medulla Oblongata  bölümünün sırrı bilim tarafından henüz keşfedilmemiştir. Hintli bilgelerin aydınlanma dediği olayın yine beynin bu bölgesinden yayılan muazzam ışık patlaması sonucu gerçekleştiği gibi ilginç görüşler var. Bilim dünyasını şok eden ve 70 yıldır hiç yemek yemeyen Hintli Yogi’nin güneş ışınlarını ve havadaki molekülleri enerji olarak kullanmasını sağlayan özel bir metot kullandığı ve bu beceriyi beynin  Medulla Oblongata  adı verilen kısmı kullanarak gerçekleştirdiği düşünülüyor.  Prahlad Jani  adındaki 83 yaşındaki Yogi doktorlar tarafından gözlem altına alındı ve 2 ay boyunca hiçbir şey yemeden durabildiği rapor edildi.  

Besin almadığı için kalp damar hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara da yakalanmayan ve hiç tuvalete gitmeyen  Prahlad Jani  bilim insanları için  Medulla Oblongata  bölümünün keşfi için örnek teşkil ediyor.  

Güneş enerjisini karbondioksit ile reaksiyona sokarak besin ve oksijen üreten bitkilerin fotosentez olayı biliniyor ancak insan vücudunun güneş ışığını direkt olarak hücrelere enerji verecek forma getirmesi ve  Medulla Oblongata  bölümünü kullanarak bunu becermesi rastlanması zor bir olgudur.  

Bu konu ile ilgili geniş açıklamalarıBir Yoginin Otobiyografisi  isimli eserde bulabilirsiniz. Bir diğer taraftan Hindistan, Nepal gibi ülkelerde bu tür haberler sıkça meydana gelmektedir. Nitekim bu haberler sonrası bahsi geçen kişiler ziyaretçi akımına uğramaktadır. Bu da ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.  

Ondan dolayı bu tür olaylar yetkili merciler tarafından bilinçli olarak yalan şekilde lanse edilebilmektedir. Tüm bunlara rağmen beynin doğru kullanıldığı zaman çok etkili güçlere sahip olduğu da bilinmektedir, beynin gizeminin bilim insanlarınca tam olarak keşfedilmesi için onlarca belki de yüzlerce yıla daha ihtiyaç var gibi görünüyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı