EğitimSağlıkYaşam

Beyin Hücrelerini Geliştirmek

Beyin hücreleri her insan için ortalama aynı sayıdadır. Fakat bu hücreler arasında bağ kurma becerisi aynı değildir. Yani kullanılan beyin hücreleri ile kullanılmayan beyin hücreleri oranı değişmektedir. Hafızası çok iyi olan, birkaç dili akıcı olarak konuşabilen insanların beynini incelediğinizde hücreler arasındaki bağların çok daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Her bir beyin hücresi bir fabrika olarak kabul edildiğinde, trilyonlarca fabrikanın bir araya gelmesi ile muazzam ürünlerin üretilebileceğini tahmin edersiniz.

Hafıza Teknikleri ile Beyin Hücrelerinizi Geliştirin

İnsan beyninin her bir hücresi de birer fabrika olarak düşünülebilir. Ancak bu fabrikalara giden hiçbir yol yoksa fabrikalar ne ham madde alabilir ne de üretim yapabilir. İçindeki tüm makineler kullanılmadığı için pas tutar ve fabrika işlevini kaybeder. Beyin hücreleri de aynen bunun gibidir. Düşünce yollarını geliştirmek demek bu fabrikalar yol açmak ve onları yeniden çalıştırmak demektir. 12 yaşına kadar insan beyninin her iki lobu aynı anda birbiri ile ilişkili çalıştırılabilir. Bunun eğitimini alanlar dünya hafıza şampiyonalarında altın madalyalar alıyor. Bu insanların normal insanlardan bir üstünlüğü yoktur. Küçük yaşlarda hafıza eğitimleri almışlardır.

Fotoğrafik hafıza teknikleri Mühendis Melik Duyar tarafından kitaplaştırıldı ve binlerce kişinin hafızasını geliştirmesine yardımcı oldu. Dünya hafıza şampiyonlarından biri olan Melik Duyar üstün zekâlı bir dahi değildir. Sadece zihnini geliştirme tekniklerini en iyi şekilde öğrenmiş ve kendini geliştirmiştir.  Bu teknikler insan zihninin tamamen görüntülerle çalışması temeline göre üretilmiştir. Hafıza geliştirme teknikleri ile yabancı dili öğrenmek hem daha etkin hem de çok daha kısa süreli olmuştur.

Nöronlar Arasındaki Bağlar

Bir nöron hücresi ilgili birkaç nöron hücresi ile alış veriş yapar. Geliştirilen bir beyinde ise bir nöron hücresi diğer milyonlarca  nöron hücresi  ile alış veriş yapabilir. Böylece bir sorunla karşılaşıldığında normal insanın başvurabileceği 3-4 çözüm yolu yerine yüzlerce çözüm yolu üretilebilir. Nöro transmitter  bağları adı verilen bu köprüleri kurabilmek için fotoğrafik hafıza teknikleri  Fonetik alfabe ve hafıza çivileri zihin haritaları kullanılabilir. Bir insan hafıza alıştırmaları yaparak ve nöronlar arasında ilişkileri sıklaştırarak Alzheimer hastalığına yakalanmaktan da kurtulabilir. Çağımızın hastalığı olan ve yaşlıların yakalandığı Alzheimer hastalığı tembel beyin hücrelerinin artması ile ilişkilendirilmektedir.  Günümüzde hafıza geliştirme teknikleri bilinçli olarak öğrenilirse tüm yaşam ve sosyal ilişkiler daha kolay olacaktır. Kişi karşılaştığı problemlere karşı orijinal fikirler üretebilecektir.

Sırasıyla 500 Kelimeyi 10 Dakikada Ezberlemek

Her biri farklı bir sayı ile ilişkilendirilen 500 kelimeyi 10 dakikada ezberlemek için dahi olmaya gerek yoktur. Sadece fonetik alfabeyi bilmekle 10 dakika içinde 500 kelime ezberleyebilir ve hangi kelimenin hangi sayı ile ilişkilendirildiğini aklınızda kalıcı olarak tutabilirsiniz. Aynı şekilde kelime sorulduğunda bu kelimenin hangi sayıya tekabül ettiğini de ezberleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken zihninize fonetik alfabeyi yerleştirmek ve hafıza çivilerini almak olacaktır. Sonrasında size verilen tüm nesne ifade eden somut kelimeleri bu hafıza çivileri ile ilişkilendirebilirsiniz.

Zihin Haritaları ile Ders Çalışmak

Zihin haritaları  ezber gerektiren derslerin çalışılmasında kolaylaştırıcı rol oynuyor. Beynimizin hoşlandığı sinir ağlarına benzer haritalar oluşturarak not almanız bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlıyor. Söz gelimi tarih dersinde anlatılan bir konu ya da biyoloji alanında anlatılan bir konuyu madde halinde ezberlemek için anlatılanları zihninizde görsellerle ilişkilendirir ve anahtar kelimeler oluşturursanız o bilgiler uzun süre aklınızda kalır. Hücre zarının özellikleri gibi basit bir konuyu ezberlerken, CESSİ adında bir köpek ismini akla getiren bir öğrenci tüm bu maddeleri CESSİ anahtarı ile kodlayabilir.

  • Canlı olması ( Hücre zarı canlıdır.)
  • Esnek olması ( Hücre zarı esnek bir yapıya sahiptir.)
  • Saydam olması ( Hücre zarı saydam bir yapıya sahiptir.)
  • Seçici geçirgen olması ( Hücre zarı seçici geçirgen bir yapıya sahiptir.)
  • İnce yapılı olması ( Hücre zarı ince yapılı bir yapıya sahiptir.)

Yukarıdan aşağıya CESSİ olarak kodlanan bu bilgi hazırlanan zihin haritasında CESSİ olarak kodlandığında sınavda çok kolay bir şekilde hücre zarı özellikleri sıralanabilir.

Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı