PolitikaSağlıkSiyasetTeknolojiYaşam

ABD’de Koronavirüs Tedavisi İçin Kök Hücre Denenmesine Başlandı

2019 yılının son aylarında Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan ve kısa süre içinde tüm dünyaya yayılan koronavirüs tedavisi için tüm ülkelerdeki bilim insanlarının yoğun çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Dünyanın hemen hemen her ülkesine yayılan koronavirüs birçok ülkede çok sayıda kişinin hayatına mal oluyor.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs hayvandan insana geçen ve insanlarda ölümcül semptomlara sebep olabilen bir virüstür. Daha önce SARS ve MERS gibi türleri de ortaya çıkmış olan koronavirüs insanlarda grip benzeri belirtiler göstermektedir. Fakat şiddetli öksürük ve yüksek ateş, grip hastalığında olduğu gibi birkaç gün içerisinde iyileşmeyerek daha da şiddetli hale gelir. Koronavirüs hastalığını diğer grip türlerinden ayıran en belirgin özelliği, hastalık kapan kişilerde yoğun nefes darlığına sebep olmasıdır.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs solunum rahatsızlığı olduğundan solunum yolu ile bulaşır. Özellikle kalabalık insan grupları arasında hapşırma, öksürme gibi yollar, koronavirüsün kolaylıkla yayılabileceği ortamlardır. Ayrıca sosyal mesafenin olmadığı yerlerde, tokalaşma, sarılma gibi durumlar da virüsün yayılım hızını arttırmaktadır. Çok kolay bir şekilde yayılabilen bu virüsten uzak kalabilmek için insanların birbirine karşı mesafeli davranması gerekmektedir. Ayrıca koronavirüs temas ettiği yüzeylerde de belli bir süre canlılığını koruyabildiği için, dışarı ile en çok temasta olan ellerin temizliğine önem göstermek gerekir.

Koronavirüs Tedavisi

Koronavirüs tedavisi için her ülkeden bilim insanları seferber olmuştur. Bazı ülkelerde aşı çalışmaları son sürat devam ederken, bazı bilim inşaları farklı tedavi yöntemleri geliştirmek için çaba sarf etmektedir. Kök hücre tedavisi, koronavirüs için kullanılması planlanan tedavi şekillerinden biridir. Koronavirüsten diğer tüm ülkelere oranla çok daha fazla etkilenen ABD, virüs için kök hücre tedavisi için çalışmalar başlatmıştır. Kök hücre tedavisi ile sağlıklı plasentadan alınan kök hücreler enfekte olmuş insanlara uygulanarak, bir nevi bağışıklık güçlendirici görevi görmesi ve sağlıklı hücre sayısını arttırması planlanmıştır. Şu günlerde ABD’de hiçbir tedaviye pozitif cevap vermemiş, enfekte hastaların gönüllü olması durumunda, hastalara kök hücre tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Tedavinin ne kadar etkili olduğu da, hastaların hastalığa karşı verdiği tepki yakından izlenerek belirlenecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

admin

FikrimNet.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden fikrimnet.com sitesi sorumlu tutulamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı